Koronavirüs kurallarını ihlal edenlere ceza yağacak | Cezalar cep yakıyor

Avusturya’da etkisini sürdüren Koronavirüs salgını kapsamında hükümet cezaların miktarını artırdı. Maske, mesafe, karantina ve sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan kişilere yüksek cezai işlem uygulanacak. Hangi ihlalde ne kadar ceza verilecek?
 Tarih: 07-01-2022 11:17:43
Koronavirüs kurallarını ihlal edenlere ceza yağacak | Cezalar cep yakıyor

Avusturya koalisyon hükümeti Omikron varyantının Avusturya'da yayılmasına karşı üç maddelik bir paket hazırladığını duyurdu. Bu önlem paketinin ilki kontrollerin artırılması ve cezaların daha caydırıcı olması oldu. 

Aşısızlar için sokağa çıkma yasağının devam ettiği ülkede, açık alanda iki metrelik mesafe sağlanamıyorsa maske zorunluluğu getirildi. Öte yandan, zorunlu alışverişler dışındaki mağazalara girişleri yasak olan aşısızların üzerindeki baskı artırıldı. 2-G kanıtı sunamayanların eczane ve marketler dışındaki alışverişlerinin engellenmesi için, mağazaların denetimi artırması gerektiği, aksi taktirde işletmecilerin yüksek para cezaları ödemesine karar kılındı. 

İhlaller ve Cezalar 

Maske 

Maske takma kuralını ihlal edenlere verilecek para cezası 90 Euro.

Maske zorunluluğuna uyulmaması durumunda polis suç duyurusunda bulunmaksızın 90 Euro’luk cezayı sizden alabilir.

Karantina

Karantina, bölge yönetim otoritesinin yetkisi altındadır, bunu ihlal eden kişi idari bir suç işlemekte ve cezalandırılmaktadır. 

Karantinaya alınan bir kişinin bunu ihlal etmesi durumunda, 145 Euro ile 1.450 Euro arası para cezası ödemeyi göze almalıdır.

Ayrıca karantina ihlali esnasında direk insanların arasına karışıldığında ceza artmakta ve hatta hapis cezası verilmesi de mümkündür. [Bu durumda, Ceza Kanunu'nun § 178 ve § 179. maddeleri - "insanları bulaşıcı hastalıklara maruz bırakma" uygulanabilir.]

§ 178 ve § 179. Maddeleri gereği: [İnsanlar arasında bulaşıcı bir hastalığın yayılması riskini doğurabilecek bir fiil işleyen kişi, hastalığın mahiyeti sınırlı da olsa, belirti veya ihbarı zorunlu ise üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.]

Kontrol reddine 1.450 Euro ceza 

Yetkililerin sizi krona kuralları kapsamında kontrol amaçlı belgelerinizi istemesi [aşı kartı, test sonucu gibi..] ve sizin bunu reddetmeniz durumunda, yetkililer size 1450 Euro’ya kadar para cezası yazma yetkisine sahip. 

Ek cezalar 

2G kontrolünü reddeden herkes, sokağa çıkma yasağını - yani aşısız insanlar için sokağa çıkma yasağını - görmezden gelen herkes gibi 1.450 Euro’ya kadar ceza ödeyebilir. 

Mağazalarda 2G ihlali 

2G kanıtı olmayan [aşılanmış veya iyileşmiş] kişilerin girmesi yasak olan mağazalarda, 2G kuralını ihlal eden mağazaların müşterileri 500 Euro, işletmeciler ise ihlal başına 3.600 Euro’ya kadar para cezası ödeyebilecek. 

Kafe Restoranlar 

Hükümetin bulaşma riskinin en yoğun olabilecek alanlardan saydığı gastronomide 2G kuralı ihlali mağazalarla aynı şekilde uygulanmaktadır.

Buna göre aşısızların test sonuçları olsa dahi giremediği kafe ve restoranlarda, 2G ihlali durumunda müşteri 500 Euro, işletme sahibi ise 3.600 Euro’ya kadar pazara cezası ödemekle karşı karşıya kalabilecek. 

Öte yandan, aynısı işteki 3G kuralı için de geçerlidir: Çalışanlar 500 Euro, işverenler ise 3.600 Euro'ya kadar para cezası ödeyecek. | © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI