MA 35 zulmü devam ediyor | Sekiz ay beklenen oturum kartı, haberlere çıkınca bir günde verildi

Avusturya’nın en çok şikâyet edilen, Viyana Eyaleti Göç ve Vatandaşlıktan Sorumlu Belediye Dairesi [MA 35] bir zulme daha imza attı. Viyana’da Türk vatandaşı bir kadın 5 yıllık oturum kartını alabilmek için keyfi 8 ay bekletildi. Olay medyada duyulunca oturum kartını bir günde aldı.
 Tarih: 17-01-2022 09:50:22
MA 35 zulmü devam ediyor | Sekiz ay beklenen oturum kartı, haberlere çıkınca bir günde verildi

Viyana Eyaleti Göç ve Vatandaşlıktan Sorumlu Belediye Dairesi [MA 35], Avusturya vatandaşı olmayıp, Viyana’da ikamet eden göçmenlerin, bu ikameti devamlı kılmak için vize ve çalışma müsaadesi yerine gecen oturum kartlarını veren/yenileyen kurumdur.- Ve ayrıca Avusturya vatandaşlığına geçmek isteyenlerinde çok yakından tanıdığı,- vereceği yanıt ile göçmenlerin kaderini değiştirecek olan belediyenin bir departmanıdır.

Viyana Eyaleti Göç ve Vatandaşlıktan Sorumlu Belediye Dairesi [MA 35] hakkında, 2021'de 760'tan fazla şikâyet alındı. Kurumdan randevu almak için yedi ay bekleyenlerin olduğu söyleniyor. Sosyal demokrasinin kalesi olan Viyana’da yabancılara yapılan bu zulüm görmezden geliniyor… 

Sekiz ay bekledi 

49 yaşında Viyanalı Türk vatandaşı bir kadın, 2021 Nisan ayında beş yıllık oturum kartı bitimine üç ay kala MA 35 dairesine oturum kartının uzatılması için müracaat etti. 

Bir süre sonra oturum izninin uzatıldığına dair bir mektup aldığı ancak oturum kartının maliyetini ödemesi için herhangi bir faturanın olmadığını fark etti. 

“Oturum izninin uzatıldığı posta ile gönderilmiş ancak gerekli ödeme fişi eksikti ve mektupta hesap bilgisi de yoktu.”

Ödeme makbuzunun gönderilmesini istemek için MA35'i aradıklarını ve her devasında başarısız olduklarını dile getiren aile, oturum izninin Temmuz ayında sona erdiğini ve sayısız temas kurma girişiminin de başarısız olduğunu söylüyor. 

23 Kasım'da kadın ve eşi Zelinkagasse'deki MA35 ofisinde kişisel bir randevu aldı. Ancak kadının ifadesi, MA 35 dairesine gittiklerinde, işlemlerin yapıldığı anda “oturum kartının bitmiş olduğunu ve dosyaların arasında gördüğü” yönünde.  Ödemenin tamamının yapılmadığı gerekçesiyle oturum kartı yine verilmediği söylenirken, kadın hemen ödemeyebileceğini söylemesine rağmen, ancak kendisine bunun "Corona nedeniyle" mümkün olmadığı söylendi.

MA 35 yetkililerinden uzun süredir talep ettiği ödeme makbuzunu aldı ve hemen ilk gördüğü banka şubesinden parayı yatırdı.

Oturum kartı yine gelmedi 

Türk vatandaşı kadın, ücretini ödediği halde oturum kartının gelmediğini ve aramalarına rağmen MA 35 dairesinden herhangi bir yanıt alamadığını belirtti. Bunun üzerine Heute gazetesine giden kadın, başından geçenleri anlattı ve gazete MA 35 dairesini arayarak durum hakkında bilgi almak istemesi üzerine, MA 35 dairesi, “Oturum kartının hazır olduğunu, başvuru sahibiyle iletişime geçeceğiz" yönünde bilgi verdiği söylendi. 

Aynı gün kadın MA 35 dairesi tarafından arandı ve oturum kartının hazır olduğu söylendi.| © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Viyana Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI