Mahkeme, Avusturya'da aile yardımlarının endekslenmesini yasa dışı buldu

Avrupa Adalet Divanı, Avusturya'da aile yardımlarının endekslenmesinin yasa dışı olduğuna hükmetti. Avusturya eksik ödediği yardımların tamamını ödemek zorunda kalacak…
 Tarih: 16-06-2022 13:10:34
Mahkeme, Avusturya'da aile yardımlarının endekslenmesini yasa dışı buldu

Lüksemburg yargıçları, Avusturya'da çalışan ancak çocukları yurtdışında yaşayan AB vatandaşları için aile yardımları, çocuk vergi indirimleri ve diğer aile vergi indirimlerinin tutarını birlik yasasını ihlal ettiğine karar vererek, perşembe günü yayınlanan kararda sonuca vardılar. 

Avusturya ek ödemelerle karşı karşıya 

Avusturya şimdi ek ödemelerle tehdit ediliyor. Aile Bakanlığından yapılan açıklamada, "mahkemenin kararı ile olası tüm hukuki sonuçlara hazırlıklı olun" denildi.

Mayıs ayında yapılan bir meclis soruşturmasına göre, daire başkanı Susanne Raab (ÖVP), olası ek ödemeler için şimdiden 220 milyon euroluk bir karşılık ayırdı.

Aile ödeneklerinin endekslenmesi, ilk ÖVP-FPÖ hükümetin prestij projesiydi.

Avusturya'da çalışan AB vatandaşları için aile yardımları ve çocuk vergi indirimleri, çocukların yaşadığı ülkedeki yaşam maliyetine göre ayarlandı.

İrlanda'da yararlanıcılar çocuklar için endeksleme yoluyla daha fazlasını alırken, Romanya'daki çocuklar Avusturya'da bir çocuk için ödenenin yarısını bile almıyorlar.

Brüksel yönetimi dava açtı

AB Komisyonu, bunun işçilerin serbest dolaşımına ilişkin AB kurallarını ihlal ettiği ve ayrımcı olduğu görüşündeydi. Brüksel makamı, Mayıs 2020'de ABAD'a şikayette bulunmuştu. | © DerVirgül

________________________________________________

Biz ancak sizin desteğinizle ayakta kalabilir ve büyüyebiliriz!

Siz bu haberi okurken, biz yeni bir haberi yazmaya başlıyoruz. Kimi zaman içerik üretmek için haftalarca araştırma yapıyor, insanlarla görüşüyoruz. 

Bunu yaparken de habere konu olan taraf, olay, gelişme ve açıklamaların “şartlarından bağımsız” olarak sizlere aktarmaya çalışıyoruz. 

Objektif haber, özgür yorum anlayışımızla hiçbir gücün etkisi altında kalmadan ve her gün yeniden ve yeniden öğrenerek yazmaya devam ediyoruz…

Editoryal bağımsızlığı sağlayabilmek, siyasi ve ekonomik bağımsızlıkla mümkündür. 

Bu nedenle Der Virgül’ü destekleyin ve Avusturya’da Türkçe bağımsız kaliteli gazeteciliğin gelecekte de var olmaya devam etmesine yardımcı olun…

Der Virgül sadece okuyucularına karşı sorumluluk duyar…. 

Destekleriniz için

IBAN: AT45 6000 0103 1026 6499 / Adem Hüyük

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI