Muhalefetin gensoru önergesine rağmen, Kurz neden istifa etmiyor?

Avusturya Başbakanına Savcılık tarafından yolsuzluk soruşturması başlatması ülkede hükümet krizine neden olurken, Cumhurbaşkanı duruma müdahale ederek, muhalefetin salı günü Kurz'a karşı gensoru önergesi üzerinden parlamentoyu işaret etti. Ancak tüm kesimler Kurz’un gensoru önergesinin oylanmasını beklemeden istifa etmesini bekliyordu. Ancak istifa etmedi.
 Tarih: 08-10-2021 21:41:25
Muhalefetin gensoru önergesine rağmen, Kurz neden istifa etmiyor?

Adem Hüyük 

Bunun farklı yönlerde birçok nedeni olabilir – ancak en önemli etken, koalisyon ortağı Yeşiller Partisi’nin tavrı…

Çarşamba sabahı Avusturya Başbakanlığında ve ÖVP genel merkezinde polis arama yaptı. Yalan ifadeye ek olarak, Şansölye şimdi de yolsuzluk suçlarından soruşturuluyor.

Başbakanın hakkında başlatılan yolsuzluk soruşturması, kısa sürece ülkede bir hükümet krizine neden oldu. 

Bunun üzerine Federal Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen tüm parti liderlerini Perşembe ve Cuma gününde nasıl ilerleyeceklerini öğrenmek için kişisel görüşmelere davet etti.

Federal Cumhurbaşkanı görüşmelerin ardından Cuma akşamı televizyonda yayınlanan bir konuşmada, bunun “bir devlet krizi değil, bir hükümet krizi” olduğunu açıkça belirtti ve muhalefetin Salı günü Kurz'a karşı gensoru önergesini, dolayısıyla parlamentoyu işaret etti. 

Başbakan Kurz’un güven oyu alabilmesi için Yeşiller Partisinin, muhalefetin aksi yönünde oy kullanması yeterli olacaktır. 

Yeşiller Hükümette Kalmaya Direniyor

Başbakan Yardımcısı Werner Kogler (Yeşiller) Cuma günü ÖVP'yi Kurz’un yerine başka bir Federal Şansölye atamaya çağırdı.

Parlamento partilerinin kulüp liderleriyle yaptığı görüşmelerin ardından Kogler, "Mevcut başbakan artık görevde kalamayacak" diyerek - ÖVP şimdi "kusursuz" birini önermeli diye ekledi. 

Kogler'in bakış açısına göre, bu sadece savcılığın cezai suçlamalarıyla ilgili değil, aynı zamanda ÖVP'nin iktidar merkezindeki "ahlaki çöküntüyle" de ilgili.

Ancak, bugün ifade edilen ahlaki çöküntü, parlamento araştırma komitesi tarafından bir yıldır dile getiriliyor ve Yeşiller Partisi buna kulaklarını kapatıyordu. 

Yeşiller, öteden beri ÖVP’nin yabancı ve mülteci düşmanı politikalarına sessiz kalarak ve hatta Kurz’un gecen yaz, “Korona virüsünü göçmenler tatil dönüşünde ülkeye getirdiler” ifadesine sessiz kalmış, Kurz muhalefet ve kamuoyu tarafından gösterilen tepki nedeniyle, göçmenler bölümünü, tatilciler olarak değiştirmek zorunda kalmıştı. 

Aşırı sağ parti FPÖ’nün politikalarını aratmayan ÖVP’ye karşı tutarlı bir duruş sergilemeyen Yeşiller, iktidar merkezindeki “ahlaki çöküşün” bir benzerini ve beraberinde “ideolojik çöküşü” kendi bünyesinde sorgulaması gerekmektedir. 

İktidarda kalabilmek için parti çizgisinden çok ödün veren Yeşiller Partisi, bugün yaşanan hükümet kirişinde de aynı tutarsızlığı sergilemeye, son noktaya kadar alacağı tavrı gizlemeye devam ediyor. 

Kurz Neden İstifa Etmiyor?

Başbakan Kurz’un kendisine karşı Salı günü gensoru önergesi verileceğini ve muhalefetin tamamının buna destek vereceğini tahmin etmemesini düşünmek saflık olurdu. 

Ancak Kurz’u umutlu kılan, Yeşillerin tutarsız açıklamaları olmuştur. 

Zira Yeşiller Partisi, soruşturmanın başladığı, yani polis operasyonlarının başladığı Çarşamba günü, bir açıklama dahi yapmamış, ancak Perşembe sabahı kendisine gelerek bulunduğu yeri hatırlamıştır. 

Gelinen aşamada, Yeşiller Partisi Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Kogler, Yeşiller'in muhalefetin Salı günü Kurz'a karşı gensoru önergesini onaylayıp onaylamayacağını açık bıraktı.

Yani Yeşiller Partisi’nin Salı günü Ulusal Konsey’de Kurz’a karşı oylanacak olan güven tazelemede hangi yönde oy kullanacağı net değil. 

Yeşiller son anda bir karar değiştirebilir ve Kurz’un güven oyu alması çok da sürpriz olmayabilir. |DerVirgül 

© Foto: DerVirgül 

Etiketler
  Kaynak: Virgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Analiz-Yorum Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI