"Mutlu Noeller" 1992'de dünyanın ilk SMS'iydi

Dünyanın ilk SMS'i 1992'de gönderildi. Bu ilk SMS'in dijital kodu Salı günü Paris yakınlarındaki Neuilly-sur-Seine'de önemli bir fiyata açık artırmaya çıkarıldı.
 Tarih: 21-12-2021 21:11:44

Salı günü Paris yakınlarındaki Neuilly-sur-Seine'de dünyanın ilk SMS'inin "Non Fungible-Token" (NFT) fiyatı 107.000 Euro'ya ulaştı.

Satıcı Vodafone'du, şirket bu parayı Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne (UNHCR) bağışladı. 

Dünyanın ilk SMS'i Fransa'da 107 bin Euro’ya açık artırmayla satılmış oldu. 

NFT'nin Almanca çevirisine göre değiştirilemeyen belirteçler, blok zinciri veri zinciri ile güvence altına alınan ve benzersiz olan dijital orijinallik sertifikalarıdır. Şifreye sahip olan herkes, dijital dünyada SMS'in şüphesiz tek sahibidir. NFT genellikle somut bir obje değildir, kod yalnızca nesneleri ifade eder.

Salı günkü müzayedede adı açıklanmayan alıcıya SMS kodunun yanı sıra cep telefonu ve SMS'in görülebildiği dijital resim çerçevesi de dahil olmak üzere dokunabileceği şeyler verildi. 

"1992'den gelen bu ilk kısa mesaj, insani ve teknolojik ilerlemenin tarihi bir kanıtı" olmasından dolayı önem kazanıyor. 

Vodafone programcısı Neil Papworth, kısa mesajı Aralık 1992'de şirketin Noel partisinde bulunan bir meslektaşına gönderdi. İçeriği ise "Mutlu Noeller" idi.| © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: DerVirgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Bilim Teknoloji Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI