Putin | Avrupalılar Rus doğal gazının kesintisiz geçişini sağladığı için Türkiye'ye minnettar olmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşmenin iki ülke arasındaki ilişkilerde “farklı bir sayfa açmasını” umut ettiğini söyledi. Putin ise Rus doğal gazının kesintisiz geçişini sağladığı için Avrupalı ortakların Türkiye'ye minnettar olması gerektiğini bildirdi.
 Tarih: 05-08-2022 17:03:49
Putin | Avrupalılar Rus doğal gazının kesintisiz geçişini sağladığı için Türkiye'ye minnettar olmalı

Erdoğan, Putin ile Saçoi’deki Rus Sanatoryum'da bir araya geldi.

Görüşme öncesi basına açık bölümde konuşan Putin, Türkiye ile ekonomik işbirliğini güçlendirmek amacıyla yeri bir anlaşma imzalamayı umut ettiğini bildirdi. Putin, “Ticari ve ekonomik ilişkilerimizi güçlendirmek için bugün burada bir memorandum imzalamayı umut ediyorum.” dedi.

Putin, tahıl sevkiyatı için Türkiye'ye teşekkür etti

Putin, konuşmasında Ukrayna’nın yurt dışında tahıl ihracatına olanak sağlayan anlaşma konusunda yaptığı katkılarından dolayı Türkiye’ye teşekkür etti. Putin, “Sizin doğrudan ve BM Genel Sekreteri ile arabuluculuğunuz sayesinde Ukrayna tahılının Karadeniz’deki Ukrayna limanlarından sevkiyatıyla ilgili sorun çözüldü.” dedi.

Putin, Rus gıda ürünleri ve gübresinin bu şekilde dünyaya açıldığını belirterek, “Özellikle gelişmekte olan ülkeler için bu çok hassas mesele. Bu ülkeler, gıda ürünleri ve gübre sevkiyatıyla ilgili ciddi problemlerin eşiğinde. Bütün bu ülkeler için sizin katılımınızla alınan buna benzer kararlar önemlidir. Bunun için sizlere teşekkür ederim.” diye konuştu.

Putin: Avrupa Türkiye'ye minnettar olmalı

Putin, Rus doğal gazının Avrupa’ya ulaşımını konusunda Türkiye’nin önemli rol oynadığını belirterek, “Avrupalı ortaklar, Rus gazının kesintisiz geçişini sağladığı için Türkiye'ye minnettar olmalı.” dedi.

Putin, iki ülkenin gerçekleştirdiği birçok stratejik proje olduğunu aktardı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve enerji konusundaki projeleri hatırlatan Putin, şöyle devam etti: "Bir de şunu kaydetmekte yarar görüyorum bir süre önce inşaatını tamamladığımız TürkAkım doğal gaz proje hattı, Rus doğal gazını Avrupa’ya sevk eden önemli hatlardan biri haline geldi. TürkAkımı, diğer yönlere doğal gaz sevk eden hatlardan farklı olarak düzenli ve eksiksiz şekilde çalışmaya devam ediyor. Sadece Türkiye’ye doğal gaz sevk etmiyor, Avrupa’ya da tüketicilere de gazımızı aktarıyor. Avrupa, Rusya’dan kesintisiz doğal gaz akışı dolayısıyla Türkiye’ye minnettar olmalıdır."

Erdoğan ile yapacağı görüşmede Suriye krizi başta olmak üzere bölgesel konuların da ele alınacağını ifade eden Putin, “Türkiye buradaki durunun normalleşmesine ciddi katkı sağlıyor." ifadesini kullandı.

Erdoğan ise Putin ile görüşmesinin Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerde farklı bir sayfa açmasını umut ettiğini belirterek, iki ülke heyetlerinin özellikle de ticaret ve turizm gibi konularda çok verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Erdoğan'dan Putin'e: Suriye'deki gelişmeleri ele almamız bölgeye rahatlama getirecektir

Erdoğan'dan, Putin ile görüşmesine ilişkin "Suriye'deki gelişmeleri bu vesileyle özellikle ele almamız gerektiğine inanıyorum ki bölgeye ayrıca rahatlama getirecektir." dedi.

Terörle mücadele konusuna değinen Erdoğan, “Terörle mücadelede dayanışmamız büyük önem arz ediyor ve bu konuyla ilgili olarak da atacağımız adımlar, yapacağımız görüşmelerle inanıyorum ki bir güç kazanacaktır. Yine bugün tabii dünyanın gözü Soçi'de. 'Acaba Soçi'de ne görüştüler, ne yaptılar?' Burayı takip ediyorlar. Bizim de yapacağımız bu görüşmelerden sonra da bunlara verilecek olan cevaplar onları belli istikamette yönlendirecektir." ifadelerini kullandı.

Konuşmasında "Akkuyu konusu büyük önem arz ediyor." diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Enerji alanında Akkuyu konusunu bugün sizlerle bir noktaya getirmemiz onu belli bir yerde gerçekten değerlendirerek, karara bağlanmamız Akkuyu'daki süreci ertelemeye fırsat vermeyecektir. Çünkü belirlenen takvimin işlemesi ve Akkuyu'nun belirlenen zamanda bitirilmesi çok çok büyük önem arz ediyor. Zira Türkiye'nin enerji temininde yüzde 10 enerji potansiyelini Akkuyu Enerji Santrali halledecek ve bu konuyla ilgili olarak da etraflıca bir görüşme yapmamızın faydalı olacağına inanıyorum. Ben de bugün böyle bir fırsatı bulduğumuz için memnuniyetimi özellikle ifade etmek istiyorum." dedi.

Her iki ülke heyetinin Türkiye'de yaptığı görüşmelerin de verimli geçtiğini bildiren Erdoğan, "Siyasi, ekonomik ve ticari alanlarda birçok konuları ele aldılar ve şimdi de bizim bu konulardan sonra buna bir adeta nokta koymamız inanıyorum ki Türkiye-Rusya ilişkilerinde çok farklı bir sayfayı da açacaktır. Gerek enerjide gerek Karadeniz hattının tarımda, tahılda buradan atılan adımlar, turizmde yapılan görüşmeler, ulaşımla ilgili olarak atılan adımlar ki bütün bunlarla beraber bölgedeki bazı adımların atılması, bunlar gerek heyetlerimizin yaptığı ama bizim de bugün başa baş ikili bu görüşmeyi yapmak suretiyle Türkiye ve Rusya'nın bölgede oynadığı rolü ortaya koyması bakımından çok önemli." diye konuştu.

 

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avrupa Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI