Röportaj | Avusturya'da eğitim aslında ücretsizdir – ancak!

Avusturya'da eğitim ücretsiz. Ancak not baskısı ve eğitim sistemindeki hatalar gerçek bir özel ders patlamasına yol açtı: 164.000 öğrenci geçen yıl bu özel dersten yararlandı - ortalama olarak bu, ebeveynlere yılda 630 euroya mal oluyor.
 Tarih: 20-06-2022 18:12:26
Röportaj | Avusturya'da eğitim aslında ücretsizdir – ancak!

Contrast, İşçi Odaları Birliği [Arbeiterkammer AK] eğitim uzmanı Elke Larcher ile kitlesel eğitim olgusunun nedenleri ve sonuçları hakkında konuştu ve olası çözümler aradı.

Avusturya'da özel ders için şu anda yaklaşık 103 milyon Euro harcanıyor. Neden bu kadar yüksek talep var?

Larcher: Yarım günlük okul genellikle çocukların öğrenmelerinde yeterli gelmemektedir. Birçok çocuk için bu tür okullarda öğrenme hedeflerine ulaşmak mümkün değil. Yarım günlük okul, çocukların ebeveynleri ile düzenli olarak ders çalışmaları gerçeğine dayanmaktadır ve sıklıkla yaparlar. Ancak bunlar, çocukları okul dışında okul başarısına götürmek için gerçekten koltuk değneğidir. Özel ders başka bir koltuk değneğidir. Ancak bu, okulda düzenli olarak organize edilmelidir - okul öğreniminin evde veya ücretli özel derste değil, burada gerçekleşmesi gerekir. Amaç, okulun, çocukların orada öğrenme hedeflerine ulaşmasını sağlayacak şekilde çalışması ve ebeveynlerin ders için fazladan ödeme yapması veya öğretmen rolü oynaması gerekmemesi olmalıdır.

Avusturya'da pek çok kişi, çocuklarının okulda başarılı olması için ebeveynlerin sürece dahil olması gerektiği görüşünde.

Larcher: Ama ebeveynlerin çocuklarıyla boş zamanları olması gerekiyor. Sekiz ya da 12 saatlik çalışmadan sonra, zamanı çocuğunuzla futbol oynamaya ya da birlikte yemek pişirmeye ayırmalı ve eğer yapabiliyorsanız integral hesabı açıklamamalısınız. Korona döneminden de biliyoruz: Anne babalar çocukları ile birlikte çok şey öğrenmek zorunda kalırlarsa bu durum aile içinde birçok çatışma ve tartışmaya yol açar. Ebeveynlerin evde öğretmen olmak için eğitilmemesine şaşmamalı. Kendi eğitimi ne olursa olsun herkesin okul materyallerini öğretebileceğini iddia edemezsiniz. Öğretmenlik bir meslektir ve bunu profesyoneller yapmalıdır. Okurken, birinin evde okuduğuna, çocukları bunu yapmaya teşvik ettiğine ve bunun aynı zamanda birlikte aile zamanının bir parçası olduğuna ikna oluyorum. Ama matematiğe gelince, durum farklıdır.

Daha da önemlisi, ebeveynlerle öğrenmeye bu güçlü odaklanma, eğitimin mirasını büyük ölçüde artırır. Kendileri uzun süredir okulda olan ve zamanını iyi yönetebilen ebeveynler, çocuklarının okulda daha kolay başarıya ulaşmasına yardımcı olabilir. Ancak okula sadece birkaç yıllığına gittiyseniz ve örneğin vardiyalı bir çalışansanız, örneğin çocuğunuzu öğleden sonra 14:00'da alıp sonra okul materyallerini birlikte huzur ve sükunet içinde nasıl gözden geçireceksiniz?

Hangi sektörde ve hangi işte olursa olsun, iyi eğitimli uzmanlara ihtiyacımız var. Toplumun bir bütün olarak çocukların iyi öğrenmesine ve teşvik edilmesine büyük ilgisi vardır. Ama yine de eksiklikleri pekiştiren bir sisteme bağlıyız. Ve bir kemer sıkma önlemi, okul sisteminde bir sonrakini takip ediyor.

Avusturya'da özel ders

Ortalama olarak, özel ders, ebeveynlere yıllık öğrenci başına 630 Euro'ya mal oluyor. Bu, 2020'dekinden yüzde 21 daha fazla. 2022'de özel derse toplam 102,7 milyon Euro harcandı. 164.000 çocuk özel ders alıyor. Ancak, ders almaya gücü yeten herkes değil: Ebeveynlerin %20'si çocukları için ücretli ders almak istiyor, ancak masrafları karşılayamıyor.

Özel ders çalışmasının şaşırtıcı bir sonucu, ilkokul öğrencilerinin yüzde 16'sının özel ders almasıdır. İlkokullar artık okuma ve yazma gibi temel becerileri öğretemiyor mu?

Larcher: İlkokulda ders verme, 1'den 5'e kadar olan okul notları yeniden sunulduğunda büyük ölçüde arttı. İlkokul çocukları söz konusu olduğunda, çoğu durumda bu, çocukların okumayı, yazmayı ve aritmetik yapmayı öğrenmemesiyle ilgili değil, bir dilbilgisi okuluna kabul edilmek amacıyla alınan iyi notlarla ilgilidir. 

Kısacası: Çocuğun liseye gidebilmesi için karneden A almakla ilgili. Çok fazla zaman ve para harcanıyor ve çocukluk kısaltılıyor çünkü ilkokul çocukları bile notlar için baskı altında.

Değerli öğrenme genellikle çocuklukta, parkta futbol oynadığımızda veya ağaçlara tırmandığımızda gerçekleşir - birçok çocuğun bir şeyleri denemek ve oynamak için kaygısız zamanlarını alırız çünkü Almanca ‘da 1'e konsantre olmaları gerekir.

Genel olarak, öğretmenlerin sadece beşte biri gerçekten bir beşi düzeltmekle ilgileniyor. Amaç genellikle iyi notlardır. Avusturya okullarında sınıf baskısı çok mu büyük?

Larcher: Giderek daha iyi notlar almakla ilgili olduğunu görüyoruz. Çocuklar okul yılı boyunca özel ders alırlardı, ancak şimdi bireysel ödev veya testlerden önce kendilerini tekrar zorlama eğilimi var. Bu sistem için bir sistem, sürdürülebilir öğrenme ile ilgili değil, kısa bir süre sonra çoğunu unuttuğunuz, kötü şöhretli test öğretimiyle ilgili. 

Sonuç olarak, birçok öğrenci, güçlü ve yeteneklerini keşfetmek yerine, eksiklikleri ve zayıf yönleriyle çok daha fazla ilgilenmektedir. Ancak gücünü bilen, kendine güvenen ve risk alacak gençlerin işgücü piyasasında yeniden aranması söz konusu olacaktır. Ancak okulda eksikliklerine odaklanmayı öğrendiler.

Ortalama olarak, bir aileye ders vermenin maliyeti çocuk başına yılda 630 Euro'dur. Bu, çoğunlukla düşük gelirli ailelerin harcadığı çok para.

Larcher: Avusturya'da her üç çocuktan biri ders alıyor, yani 164.000 çocuk ve genç. Ebeveynler üzerindeki mali yük çok büyük. Toplamda, Avusturya'daki ebeveynler özel ders için yaklaşık 103 milyon Euro harcıyor. Bu, öğrencileri öğrenme başarısına yönlendirmenin aslında bir devlet görevi olacağı gerçeği için çılgınca bir para. Bu arada, yeterli destek sunan okullardaki veya birbirine bağlı tüm gün eğitim veren okullardaki çocuklar ve gençler arasında ücretli ders alma ihtiyacı önemli ölçüde daha düşüktür.

Ebeveynlerin yüzde 20'si çocuklarına daha fazla ders vermek istediklerini ancak bunu karşılayamadıklarını söylüyor. Bu, özellikle düşük gelirli hanelerde yaygındır ve büyük ölçüde artmıştır. İki ya da üç yıl önce, ebeveynlerin gerekli gördüğü ancak karşılayamayacakları özel ders ihtiyacı sadece yüzde sekizdi. Mevcut enflasyon durumu daha da kötüleştiriyor.

Ayrıca çok çok düşük gelirli ailelerin çocukları için çok geç birikim yaptığını görüyoruz. Bu ailelerin, özellikle de bekar annelerin, onsuz ne yaptıklarını, artık sadece özel ders veya okul masraflarını karşılayabilmek için neleri karşılayamayacaklarını bilmek bile istemiyorum. Tabii bu durum çocuklar ve gençler üzerinde de büyük bir baskı yaratıyor. Annemin ders için para ödediğini biliyorlar ve sonra hala başarısız oluyorum - bu çok fazla acıya neden oluyor.

Eğitim bakanı neleri hemen iyileştirebilir?

Larcher: Bu koltuk değneği sistemini durdurmalıyız. Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki birçok proje sınırlı sürelidir ve kısa süre sonra tekrar sona erecektir. Sonuç olarak, gerçek bir okul gelişimi gerçekleşemez. Her halükarda, reformların tamamen finanse edilmesi ve sadece sınırlı bir süre için ve proje bazında gerçekleşmemesi önemlidir.

Prensip olarak, okullar, öğretimi okula getirecek şekilde donatılmalıdır. Bu, pratik yapmak ve soru sormak için daha fazla zamanın olduğu tüm gün süren okullar anlamına gelir. Materyal daha küçük gruplar halinde tekrarlanırsa, özellikle matematik dersleri için anlamlı olacaktır. Ve daha yüksek desteğe ihtiyacı olan okullar daha fazla para almak zorunda.

Ancak aynı zamanda, özellikle ilkokullarda öğretmen açığı bulunmaktadır. Nasıl daha fazla öğretmen edinirsiniz?

Larcher: Okul, iyi çalışma koşullarıyla çalışmak için çekici bir yer haline gelmelidir. Birçok öğretmenin neden artık öğretmek istemediğini anlıyorum. Çocuklara iyi bakmak için yeterli zaman yok. Öğretmenler bizi böyle yakıyor. İyi eğitim politikası, okulu çalışmak için çekici bir yer haline getirir.

Şu anda vasıflı işçi sıkıntısına doğru yarışıyoruz ve Eğitim Bakanlığı hiçbir şey yapmıyor. Bu nedenle yan giriş programlarına da ihtiyacımız var.

Ücretsiz ders

Özel ders için yüksek talep ve artan maliyetler nedeniyle, çeşitli kuruluşlar ücretsiz ders sunmaktadır. 

25 Temmuz'dan 1 Eylül'e kadar, Yetişkin Eğitimi Merkezi, Viyana Belediyesi'nin desteğiyle "yaz öğrenim istasyonları" sunuyor. 

Bilgi için tıklayınız!

6-15 yaş arası çocuk ve gençler, Caritas öğrenme kafelerinde öğrenme ve ödev ile ücretsiz destek alırlar.

Wiener Lerntafel, çocuklara Almanca, İngilizce ve matematik dersleri veriyor. | © DerVirgül 

Etiketler
  Kaynak: Virgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Analiz-Yorum Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI