Sağlık Bakanı | “Avusturya'da korona sayıları artmaya devam edecek”

Avusturya'da yeni korona enfeksiyonlarının sayısının haziran ayında hızla yükselmesi üzerine Sağlık Bakanı Johannes Rauch, yeni korona önlemleri hakkında açıklamalarda bulundu.
 Tarih: 22-06-2022 12:17:25
Sağlık Bakanı | “Avusturya'da korona sayıları artmaya devam edecek”

Avusturya'da yeni korona enfeksiyonlarının sayısı hızla artıyor: 22 Haziran 2022 Çarşamba günü saat 9:30 itibariyle 10.898 yeni vaka kaydedildi. Her gecen gün vaka sayılarının artması üzerine hükümetten açıklama geldi. 

Sağlık Bakanı Johannes Rauch [Yeşiller] çarşamba günü yaptığı basın açıklamasında, vaka sayılarının artmasına karşın hükümetin izleyeceği yol hakkında bilgi verdi. 

Bakan çarşamba günü yaptığı açıklamada, "Günde 10.000, 15.000 yeni enfeksiyona doğru gidilecek" dedi. 

Sağlık Bakanı Johannes Rauch’a göre, hükümet bu hafta yeni korona önlemleri almayacak, ancak "kişisel sorumluluğa" güvenmeye devam edecek. Daha fazla artış olması durumunda, maske gereksiniminin yeniden başlatılması mümkün. 

Avusturya'da korona sayıları artmaya devam edecek

Rauch, sayıların artmaya devam edeceğini varsayıyor.

Çarşamba sabahı Bakanlar Kurulu toplantısından önce, günde 10.000 veya 15.000 yeni enfeksiyon rakamları “zirve olmayacak” diyerek, beklenen yeni dalgada enfeksiyon sayısının ne kadar artabileceğinin kestirilmesinin zor olduğunu belirtti. 

"Bugün yeni bir önlem almayacağız" diyen Rauch, "Çünkü hastanelerde yoğunluk acısından dramatik bir değişiklik yok” diye konuştu.

Özellikle uygun olduğu yerlerde, örneğin iç mekanlarda, kendi sorumlulukları dahilinde maske takan insanlara güvenmeye devam edileceğini, planlanan yeni korona önleminin olmadığını, ancak maske gereksiniminin geri dönüşü göz ardı edilemeyeceğini ifade etti. 

Sağlık Bakanı, her halükârda, yazdan sonra bu önlemin oldukça hızlı bir şekilde yeniden uygulanmasının beklendiğini ve Avrupa genelinde sonbahar ve kış aylarında daha büyük bir dalganın öngörüldüğüne dikkat çekti. 

“Daha az yasak istiyoruz”

Rauch, sokağa çıkma yasağı gibi daha sert önlemlerden kaçınmak istiyor. Bununla birlikte, "korunmasız kişilerin korunmasına, ancak her durumda Covid ile yaşam mümkün olacak şekilde" sağlanmasına özen gösterilmelidir dedi. 

Bakan, maske zorunluluğu gibi bir takım kısıtlamaların gelebileceğini ancak sokağa çıkma yasağı gibi uygulamaların olmayacağını, en azından kendisinin buna sıcak bakmadığını söyledi. 

Yeni aşı kampanyası

Her halükârda bakan ve hükümet korona aşısına güvenmeye devam ediyor: "En azından Ağustos veya Eylül'de mümkün olduğu kadar çok insana tekrar aşı yaptırmaya hazırlanıyoruz." 

Yeni bir aşı kampanyasının başlatılacağını duyuran Rauch, işletmelerde, işçi derneklerinde, doktor muayenehanelerinde, sağlık kurumlarında ve "belediyelere ve derneklere kadar" uygun bir aşı kampanyası planlanmaktadır diye konuştu. | © DerVirgül 

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI