Sokağa çıkma yasağı yurt dışına çıkışları etkiliyor mu?

Avusturya genelinde sokağa çıkma yasağı sırasında yurt dışına seyahat etmek mümkün mü? Sağlık Bakanlığı pazartesi konuyla ilgili açıklama yaptı…
 Tarih: 22-11-2021 17:10:58
Sokağa çıkma yasağı yurt dışına çıkışları etkiliyor mu?

Avusturya’da 22 Kasım Pazartesi başlayan ve 12 Aralık tarihinde bitecek olan sokağa çıkma yasağı kapsamında, ülkeden çıkışların nasıl yapılacağına dair bir açıklama yapan Sağlık Bakanlığı, seyahatlerde bir engellemenin söz konu olmadığını duyurdu.

Bakanlık, varış ülkesinin ve Avusturya'nın giriş düzenlemeleri dikkate alınmalıdır dedi. 

Öte yandan, Türkiye seyahat dönüşlerinde tam aşı olmamış veya iyileşmemiş kişiler 72 saatten eski olmamak şartı ile PCR negatif test sonucu ibraz etmek zorundadır. Ayrıca bu kişiler 10 gün karantina alınmaktadır. Karantinanın beşinci gün sonrası yapılacak olan PCR test sonucu negatif çıkması durumunda karantina sonlandırılacaktır. 

Ülkeye test sonucu ibraz ederek girecek olanlar, internet üzerinden veya yazılı olarak giriş kaydı yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu zorunluluk tam aşılanmış veya iyileşmiş kişiler için geçerli değildir. 

Ayrıca antikor testleri artık geçerli sayılmamaktadır.

Türkiye’den Avusturya’ya giriş esnasında dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise, aşı kartlarının “aşı pasaportu” geçerlilik süresi 360 günden, 270 güne düşürülmesidir. 

Ülkeye girişlerde antijen testleri de artık geçerli değildir. Bu testler sadece, Avusturya’ya düzenli olarak çalışma veya eğitim amaçlı gelenler için geçerlidir. Antijen testleri 24 saatten eski olmaması gerekmektedir. Ayrıca antijen testleri Avusturya’da oturum izni olanlar ve Avusturya vatandaşları içinde geçerli sayılmamaktadır. | © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI