Telekom Yasası Onaylandı | “Tüketici Hakları Büyük Tehlike Altında”

Avusturya’da 18 yıl aradan sonra Telekomünikasyon Yasası’nda ilk defa değişiklik yapıldı. İşçi Odaları Birliği Tüketici Departmanı (AK), tüketici haklarının büyük tehlike altında olduğunu belirtti.
 Tarih: 22-09-2021 16:05:15
Telekom Yasası Onaylandı | “Tüketici Hakları Büyük Tehlike Altında”

Telekomünikasyon Yasası'nın şu anda geçerli olan versiyonu, 2003 yılına dayanmaktadır.  

Hükümet şimdi modernleşmeye çalışıyorlar.  Ancak gecikmeyle, çünkü ilgili bir AB teklifinin uygulama son tarihi 2020'de zaten doldu.

Viyana’da Bakanlar Kurulu'nun ardından düzenlenen basın toplantısında Tarım Bakanı Elisabeth Köstinger (ÖVP) ve Yeşiller partisi grup başkanı Sigrid Maurer, Telekomünikasyon Yasası'nda (TKG) değişiklik yapılması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.  

Değerlendirme aşamasında önemli bir değişiklik olmadı gibi görünüyor, kilit noktalar geçen Aralık ayında sunulanları güçlü bir şekilde hatırlatıyor.

Tüketicinin korunması eleştiriliyor

Hükümet temsilcileri, TKG değişikliğinin kilit noktasının tüketicinin korunması olduğunu vurguluyor. 

Sözleşmelerin kolay anlaşılır kısa bir özeti zorunlu olacaktır.  

Bu aynı zamanda alternatif tekliflerle karşılaştırmayı da kolaylaştırmalıdır.  

Ek olarak, TKG değişikliği, sağlayıcı tarafından sözleşmede değişiklik yapılması durumunda üç aya kadar uzatılmış bir fesih hakkı sağlıyor.  

İşçi Odası'ndan (AK) Daniela Zimmer, olumlu bir yorumda bulunarak, "Bu, etkilenenlere yeni bir sağlayıcı arayanlara daha fazla zaman ve daha az stres veriyor" dedi.  

Ayrıca tüketicilerin uzun süreli sözleşmelere yakalanmaması ve iki kez ödeme yapmaması için ikametgah değiştirirken yeni bir fesih hakkı bulunmaktadır.  

Bu, iki aylık bir ihbar süresi sağlar.

Bunun dışında, Çalışma Odası, cep telefonlarının düzenlenmesinde, sözleşmeli bir anlaşma karşılığında ücretsiz veya küçük bir miktar verilen büyük açıkları eleştiriyor.  Bir mobil operatörle olan sözleşmesini zamanından önce fesheden tüketiciler, avans ödemek veya akıllı telefonu iade etmek zorunda kalacak.  

Mevcut değer için hesaplama temeli, üreticinin bağlayıcı olmayan tavsiyesine dayanmaktadır.  

Hiçbiri yoksa, RTR fiyatı belirler.  

Ancak, tavsiye edilen perakende satış fiyatından tüketici tarafından ödenen satın alma fiyatının sadece %90'ı hesaplama için esas alınabilir.  Bu, sağlayıcıların "genellikle önemli ölçüde daha düşük satın alma fiyatlarına sahip olduğu" eleştirisine kısmen yanıt veriyor, diyor Zimmer.  

İlk 6 ay içinde iptal ederseniz, başlangıç ​​değerinin yüzde 50'si oranında sabit bir oran ödemeniz gerekir.  

Daha sonra, ödeme aylık olarak azaltılır.

Tüketiciler için bu, gelecekte sağlayıcıların sözleşmelerini müşterilerin zararına değiştirebilecekleri anlamına geliyor.  Zimmer, "Şimdiye kadar indirimli cep telefonları bu gelişmeyi yavaşlattı" diyor.  

Güçte cep telefonu operatörlerinin lehine kayma

Genel olarak, güç dengesinde sağlayıcılar lehine güçlü bir değişim gözlemlenebilir.  Bunlar, uygun tarife teklifleri ile agresif bir şekilde yeni müşterileri çekebilir ve promosyon döneminden hemen sonra, istedikleri zaman ve gerekçe göstermeden fiyatları artırabilir.  

Zimmer, "Diğer endüstriler, satın alma fiyatı endeksindeki artışlar, hammadde fiyatları, toplu pazarlık ücretleri vb. gibi şartlar ve koşullara gerekçe göstermek zorundadır" diye eleştirdi.  

Geçmişte olduğundan daha az müşterinin bunu iptal etme fırsatı olarak kullanacağı varsayılabilir.

Zimmer, şüphe durumunda, "herhangi bir kombinasyon sözleşmesi yapmamayı", bunun yerine cep telefonunu gelecekte elektronik mağazalarından satın almayı ve operatörün yalnızca SIM tekliflerini kullanmayı öneriyor. 

Odak noktasında geniş bant genişlemesi

Bir diğer merkezi konu ise geniş bant genişlemesidir.  

Köstinger, 2030 yılına kadar hem sabit hem de mobil gigabit bağlantılarının ülke çapında kullanıma sunulması gerektiğini bir kez daha vurguladı.  

Bu amaçla, yalnızca 2026 yılına kadar altyapının genişletilmesine yaklaşık 1,4 milyar Euro yatırım yapılacak.  

Basın açıklamasına göre, Avusturya "5G'nin uluslararası öncüsü" haline gelmeli.  

Bunu mümkün kılmak için operatörler arasındaki işbirliği de basitleştirilmelidir - örneğin ağ genişletme alanındaki ortak yatırımlar sırasında.

Ağ ekipmanı sağlayıcılarının seçimi de uluslararası alanda çok hassas bir konudur.

Sonuçta, son yıllarda burada, özellikle Çinli sağlayıcılar arasında, ABD'den gelen baskı da dahil olmak üzere çok sayıda tartışma yaşandı.  

Bu amaçla, RTR bünyesinde 5G tedarikçilerinin güvenliğini bağımsız olarak denetleyecek bir danışma kurulu oluşturulacak.  

Maurer, bunların sadece iş dünyası temsilcilerini değil, aynı zamanda bilim ve araştırma uzmanlarını da içermesi gerektiğini vurguladı.

Pan-Avrupa acil durum numarası 112 genişletildi ve gelecekte kısa mesaj yoluyla da erişilebilir olacak. 

Ek olarak, bir afet durumunda bölgesel olarak uyarı metin mesajları göndermek mümkün olacak - bu, diğer bazı ülkelerde zaten uygulanmaktadır.| DerVirgül 

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI