Türkiye, Avusturya'nın NATO iş birliğine yönelik ablukasını sona erdirdi

Avusturya ordusu artık NATO eğitim programlarına ve yabancı misyonlara tekrar katılabilecek. Avusturya makamları, Türkiye ile ilişkilerin olumlu ilerlediğini belirtti.
 Tarih: 03-05-2022 20:06:38
Türkiye, Avusturya'nın NATO iş birliğine yönelik ablukasını sona erdirdi

Avusturya Dışişleri Bakanlığı salı günü yaptığı açıklamada, "Barış için ortaklık çerçevesinde Avusturya ve NATO arasında işbirliği yine tam olarak mümkün" dedi ve ilgili raporları doğruladı.

Avusturya'nın AB üyelik müzakerelerine son verme talebi üzerine Türkiye ablukası

Türkiye'nin 2016 yazından bu yana Avusturya’nın NATO ortaklık programlarını engellemişti. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kim engellerse o da engellenir. Bu kadar basit." İfadesini kullanmıştı. 

Türkiye’nin ablukası, Avusturya ordusunun NATO eğitim programlarına ve yabancı misyonlara katılımını etkiledi.

Örneğin 2017'de Avusturya askerlerinin Akdeniz'de yabancı konuşlandırılması ve bu askerlerin bir NATO misyonuna katılmaları engellendi.

Dönemin Dışişleri Bakanı Karin Kneissl (FPÖ) ile Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu arasında 2018'de yaptığı görüşmenin ardından Türkiye, sivil sektör üzerindeki ablukayı hafifleterek Avusturya temsilcisinin Brüksel'deki NATO karargahında yeniden akredite olmasına izin verdi.

Federal Ordu tekrar NATO eğitim programlarına ve yabancı misyonlara katılabilir

"Avusturya ile NATO arasında müzakere edilen 2021-2024 yılları için kişiye özel ve kişiye özel ortaklık programı, 4 Nisan'da NATO ülkeleri tarafından kabul edildi. Dışişleri Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, Türkiye dahil tüm NATO müttefiklerinin sessizlik dönemi içinde anlaştığını söyledi.

Bakanlık sözcüsü, "Yeni program, NATO tatbikatlarına ve eğitim faaliyetlerine kapsamlı bir şekilde katılmak ve NATO, AB ve BM çerçevesinde uluslararası kriz yönetimi operasyonlarına katılma yeteneğini sürdürmek ve daha da geliştirmek için Avusturya Silahlı Kuvvetleri için önemlidir." Dedi. 

Avusturya, yeni program temelinde, kriz yönetimi ve iş birliğine dayalı güvenlik alanlarında NATO ile çalışmaya devam edecek ve dayanıklılık, iklim değişikliği ve güvenlik alanlarına daha fazla dahil olacak.

Avusturya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi

Genel olarak, Avusturya ve Türkiye arasındaki ilişkiler son zamanlarda önemli ölçüde iyileşmiş görünüyor. Dışişleri Bakanlığı'na göre, Ankara ile ikili diyalog "son aylarda özellikle üst düzeyde yoğunlaştı".

Hem Federal Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen hem de Şansölye Karl Nehammer (ÖVP) geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda görüştü.

Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, mart ayı ortasında Antalya Diplomasi Forumu'nda Türk mevkidaşı ile bir araya geldi. Ancak Nehammer ile Erdoğan arasında 29 Haziran'da Madrid'deki NATO zirvesinde "basın" tarafından dile getirilen olası bir görüşme doğrulanmadı.

Yalnızca Avusturya'nın NATO ile ortaklık programı konusunda değil, Efes'teki arkeolojik kazıların onaylanması konusunda da ilerleme kaydedildi. Avusturyalı arkeologlar iki yıllık bir aradan sonra bu yıl antik kenti yeniden kazabilecekler.

"Türkiye ile açık ve gerçekçi diyalog"

Avusturya Dışişleri Bakanlığı'na göre Türkiye ile ekonomik ilişkiler de olumlu yönde gelişiyor. Avusturya'nın ihracatı Covid-19 döneminde bile arttı. Avusturyalı iş adamlarının ilgisi ve Avusturya ekonomisinin Türkiye pazarındaki varlığı sürekli yükseliyor. Avusturya'nın çıkarı, "hem Avusturya hem de AB için birçok alanda önemli bir iş birliği ortağı olan Türkiye ile açık ve nesnel bir diyalogdur. Ancak zor soruları ele almak bu açık diyaloğun bir parçası ve hala da öyle." 

Avusturya, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı yürüttüğü saldırganlık savaşında Türkiye'nin arabuluculuk çabalarını da destekliyor ve memnuniyetle karşılıyor. Türkiye'nin İsrail veya Ermenistan gibi bölge ülkeleriyle ilişkileri iyileştirme girişimleri Avusturya tarafından da olumlu karşılanıyor. Türkiye ile Ermenistan arasındaki yakınlaşma görüşmeleri bugün Viyana'da yapıldı.| © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Virgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI