Türkiye’den dönen 17 yaşındaki IŞİD yanlısı havaalanında tutuklandı

Türkiye kökenli Avusturya vatandaşı 17 yaşındaki IŞİD destekçisi, Türkiye'den döndükten sonra Schwechat Havalimanı'nda tutulandı.
 Tarih: 20-09-2022 12:20:17   Güncelleme: 20-09-2022 12:49:17
Türkiye’den dönen 17 yaşındaki IŞİD yanlısı havaalanında tutuklandı

21 Ağustos'ta, Steiermark ve Viyana Anayasayı Koruma ve Terörle Mücadele (LVT) ve Devlet Güvenlik ve İstihbarat Müdürlüğü (DSN) tarafından yürütülen ortak soruşturmaların ardından, İslamcı aşırılığa karşı ortak bir eylem düzenlendiği belirtildi. 

17 yaşındaki Türk asıllı Avusturya vatandaşı, Türkiye'den döndükten sonra Viyana Havalimanı'nda LVT Viyana tarafından tutuklandı. Ardından zanlının evinde arama yapıldı.  

17 yaşındaki genç, Müslüman olan ve o sırada 17 yaşında olan Steiermark'lı bir kadınla sosyal medya aracılığıyla iletişime geçmişti.  

Sanığın birkaç ortak toplantı sırasında İslam Devleti propagandasını paylaştığından ve genç kadını radikalleştirdiği ve terör örgütü tarafından işlenen suçları yüceltip onayladığından şüpheleniliyor.

Buna ek olarak, gencin o zamanlar 17 yaşındaki kadını büyük ölçüde korkuttuğu ve tehditlerle zorladığı söyleniyor.  

Zanlının tutuklanmasından hemen sonra genç kadının, sorgulandığı ve evinin arandığı kaydedildi. 

Şu anda soruşturmalar henüz tamamlanmadığı ve 17 yaşındaki Viyanalı, 14 Eylül'de Graz savcılığı kararıyla çeşitli koşullara bağlı olarak gözaltından serbest bırakıldığı bildirildi. |© DerVirgül

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI