Türkiye’den Gelişlerde, Avusturya Giriş Yönetmeliğinde İki Madde Değişti

31 Ağustos 2021 tarihine kadar geçerli sayılan Avusturya giriş yönetmeliğinde yapılan değişiklikler, 27.Temmuz 2021 tarihinde (bugün) yönetmeliğe sabitlendi. Buna göre Türkiye’den gelenler, Avusturya girişlerinde iki noktaya dikkat etmeleri gerekmektedir.
 Tarih: 27-07-2021 20:44:09
Türkiye’den Gelişlerde, Avusturya Giriş Yönetmeliğinde İki Madde Değişti

Avusturya giriş yönetmeliği istisnasız tüm ülkelerden gelen yolculardan 3-G olarak tanımladığı, “Aşı olmuş, Korona hastalığını 180 gün içerisinde atlatmış veya negatif test sonucu” ibraz edilmesini istiyor.

Bunun yanında ülkeye girişlerde az riskli bölgeler olarak tanımlanan, yeşil kategorideki ülkelerden gelişlerde ön kayıt şartı istenmemektedir. 

Avusturya’ya göre az riskli ülkeler şunlar: 

Arnavutluk, Andora, Ermenistan, Azerbaycan, Avustralya, Belçika, Bosna Hersek, Brunei, Bulgaristan, Danimarka, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Lihtenştayn Prensliği, Yunanistan, Hong Kong, İrlanda, İzlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Ürdün, Kanada, Katar, Kosova, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Makao, Malta, Moldova, Monako, Karadağ, Yeni Zelanda, Hollanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Suudi Arabistan, İsveç, Sırbistan, Singapur, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsviçre, Güney Kore, Tayvan, Tayland, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Vatikan, Amerika Birleşik Devletleri, Vietnam, Kıbrıs

“Not: İspanya, Hollanda ve Kıbrıs'tan direkt uçuşla gelen herkesin gelecekte bir PCR testi yapması gerekecek - kesin zaman hala kararlaştırılmadı.”

Virüs Varyantı Alanları ve Durumları

Virüs varyantı alanlardan normal şartlarda, yani turistlik amaçlı geziler yasak olmakla birlikte, sadece Avusturya vatandaşları ve Avusturya’da oturum izni olanlar, AB ve İsviçre Vatandaşları giriş yapabilmektedir. 

Korona virüsünün varyantlarının yaygın olduğu ülkelerden girişlerde de 3-G kuralı geçerli olmakla birlikte, ön kayıt yaptırmalı ve ayrıca bu ülkelerden gelenler için 10 gün karantina geçerlidir.

Virüs Varyantı ülkeler şunlar: 

Botsvana, Brezilya, Esvatini, Hindistan, Lesoto, Malawi, Mozambik, Namibya, Nepal, Rusya, Zambiya, Zimbabve, Güney Afrika, Uruguay, Birleşik Krallık (İngiltere).

Türkiye’den Gelenlerin Uyması Gerekenler 

Türkiye’den gelenler için 3-G kuralı geçerli olmakla birlikte, test sonucu ibraz ederek ülkeye girenlerin ön kayıt yaptırması ve 10 günlük karantinaya girmesi zorunludur. 

Bir Önceki Yönetmeliğe Göre Değişen Kurallar 

Avusturya’nın daha önce yayınladığı ülkeye giriş yönetmeliği kapsamında ön görülen, aşı olmuş velileri ile seyahat eden 12 – 18 yaş arası çocukların “karantina ve kayıttan” muaf tutulma maddesi değiştirildi. 

Yeni yönetmeliğe göre, 12 yaşına kadar olan çocuklar, velayetleri yani kiminle seyahat ediyorsa, seyahat ettiği kişinin tam aşı olması durumunda, 12 yaşına kadar çocuklarda karantina ve kayıttan muaf tutulacaklar.

Şayet, anne ve baba aşı vurulmamış ise, Avusturya’ya bir test ibraz ederek giriş yapıyorsa, zaten 10 gün karantina gireceğinden, otomatik olarak 12 yaşına kadar olan çocuklarda karantinaya girmek zorundadırlar.

12 yaş üstü çocuklar yeni yönetmeliğe göre, anne ve babalarından bağımsız olarak 3-G kanıtından birisini sunmakla yükümlüdürler. (Aşı olmak, korona hastalığını atlatmak veya test olmak)

Kayıt Olmak

Türkiye’den dönüşlerde tam aşı olmuş kişiler veya tam aşı olmuş sayılanlar dışındaki herkes ön kayıt yaptırmak zorunda. 

(Tam aşı olmuş sayılanlar: 180 gün içerisinde Korona hastalığını geçirmiş ve iyileşmiş kişilerin, bunun yanında bir doz aşı vurulmaları durumunda tam aşı vurulmuş sayılmaktadır.)

Tam aşı olmuş kişilerin kayıt yapmalarına gerek yoktur.

Zira internet üzerinden yapılan kayıtlarda, tam aşı olduğunuzu işaretlediğinizde, sistem size kaydolmanıza gerek yok diyerek uyarmaktadır. 

Test ile Giriş 

Önceki yönetmelikte, Avusturya’ya 3-G kanıtlarından biri sayılan negatif test sonucuyla giriş yapılması kapsamında, ülkeye giriş yaptıktan sonra 24 saat içerisinde test sonucu ibraz etmek mümkündü. 

Artık değişti:

Yeni yönetmelik, Türkiye’den dönüşlerde 72 saatten eski olamayacak PCR negatif test sonucu veya 48 saatten eski olmayacak antijen negatif test sonucu ibraz edilmesini zorunlu kılıyor. 
Yani seyahatlerden önce Türkiye’de test yaptırmak zorundasınız. 

Avusturya’ya test sonucu ile giriş yapanlar 10 gün karantinada kalmak zorunda.

Geldiğiniz gün sayılmayarak, beşinci günde tekrardan bir test yapmanız ve sonucun negatif çıkması durumunda karantina sonlandırılıyor. 

Avusturya’dan Transit Geçiş 

Yukarıda yer alan yönetmelik, Avusturya’dan transit geçiş yapanlar için geçerli değildir.|DerVirgül

© Bild: DerVirgül 

Etiketler
  Kaynak: Virgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI