Türkiye kökenliler şayet bir ülke olsaydı, AB ülkeleri arasında 19. sırada yer alacaktı

Avrupa’da yaşayan Türkiye kökenli insan sayısı 5,5 milyonun üzerinde olup bu rakam çok sayıda Avrupa ülkesinin nüfusundan fazladır. Bu rakam içerisinde yaşadığı ülkenin vatandaşlığına geçenler dahil değildir. Bu haliyle bile 10 AB ülkesinden daha kalabalıktır.
 Tarih: 24-07-2022 07:29:46
Türkiye kökenliler şayet bir ülke olsaydı, AB ülkeleri arasında 19. sırada yer alacaktı

Türkiye Dışişleri Bakanlığının verilerine göre yurtdışında en fazla TC Vatandaşının yaşadığı ülkeler Avrupa kıtasında olup bunun İsviçre ve İngiltere sayılmazsa altısı AB ülkesidir. 

En çok Türk vatandaşının yer aldığı ülkenin yaklaşık 2 milyon kişiyle Almanya olduğu, ancak bu rakama Almanya vatandaşlığına geçenlerde dahil edildiğinde sayısının 3 milyonun üzerinde olduğu bilinmektedir.

Günümüzde Avrupa’da yaşayan Türk kökenli insan sayısı 5,5 milyonun üzerinde olup bu rakam çok sayıda Avrupa ülkesinin nüfusundan fazladır.

Avrupa’da yaşayan Türkiye kökenli insan sayısını bir ülke nüfusu olarak kabul edersek 28 üyeli Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında 19.sırada yer alması gerekiyor. 

Bu da Slovakya, İrlanda, Hırvatistan, Litvanya, Slovenya, Letonya, Estonya, Kıbrıs Rum Kesimi, Lüksemburg ve Malta gibi AB ülkelerinin nüfusundan daha fazla nüfusa sahip olduğu anlamına gelmektedir. | © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Analiz-Yorum Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI