Viyana’da 8 Mart yürüyüşüne 10 Bin kişi katıldı

Viyana’da 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü için toplanan kadın gruplar, “Hepimiz kapitalizmden, salgından ve krizlerden farklı şekilde etkilendik” mesajı verdi. Kadınlar, “eşit iş - eşit ücret” talebinde bulundu.
 Tarih: 08-03-2022 20:09:55
Viyana’da 8 Mart yürüyüşüne 10 Bin kişi katıldı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında iki koldan yapılan gösterilere, Viyana’da yaklaşık 10 bin kişi katıldı. 

Wien Mitte-Landstrasse metro istasyonunun önünde toplanarak cinsiyetçiliğe, transfobiye ve ataerkil şiddete karşı birleşik mücadele çağrısında bulunan kadınlar, daha sonra Karlsplatz'dan Kärntner Straße ve Ringstraße üzerinden Stubentor'a ulaşan ikinci grupla birleşerek Prater yönüne ilerledi.

 

Türkiye kökenli kadın örgütlerinin de yer aldığı 8 Mart gösterilerinde, “Hepimiz kapitalizmden, salgından ve krizlerden farklı şekilde etkileniyoruz. Dayanışma içinde savaşmak, bu farklı, eşzamanlı olmayan mücadeleleri birbirine bağlamak ve bir araya getirmek demektir" mesajı verildi.

Neden 8 Mart?

Dünya Kadınlar Günü fikrini ortaya atan Clara Zetkin'in aklında belirli bir tarih yoktu.

Birinci Dünya Savaşı sırasında, 1917'de Rus emekçi kadınlar "Ekmek ve barış istiyoruz" sloganlarıyla sokaklara çıkmıştı.

Eylemlerden dördüncü gününde Rus Çarı tahttan indirildi. Kurulan geçici hükümet ise kadınlara seçme hakkı tanıdı.

Rusya'daki kadın eylemlerinin başlangıcı, Jülyen takvimine göre 23 Şubat'tı. Dünya genelinde daha yaygın biçimde kullanılan Miladi (Gregoryen) takvimde bu tarih 8 Mart'a denk geliyordu.| © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: DerVirgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Virgül Kadın Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI