Viyana’da Aşı karşıtları ile polis arasında çatışma çıktı

Avusturya’nın başkenti Viyana’da aşırı sağ Özgürlük Partisi [FPÖ] öncülüğünde gerçekleştirilen, Korona tedbirlerini protesto gösterisinde çıkan olaylar, haberi hazırladığımız esnada devam ediyordu. Sabah saatlerinde başlayan ve Türkiyeli ailelerin ve Almanya’dan da katılımın olduğu gösterilere, ilk bilgilere göre 35 bin kişi katıldı. Onlarca gösterici tutuklandı.
 Tarih: 20-11-2021 18:25:54   Güncelleme: 20-11-2021 19:29:54
Viyana’da Aşı karşıtları ile polis arasında çatışma çıktı

Avusturya Özgürlük Partisi [FPÖ] öncülüğünde cumartesi günü gerçekleştirilen ve halen devam eden gösterilere, aşı karşıtları, aşırı sağ Kimlikçiler Hareketi mensupları, kökten dinciler, tanınan komplo teorisyenleri ve irili ufaklı aşırı sağ gruplarda yer aldı. Yer yer türbanlı kadınların göze çarptığı yürüyüşte göçmenlerinde yer aldığı görüldü. 

© DerVirgül

Sabah saatlerinde gergin başlayan gösteri, ilk saatlerde polis ile aşırı sağ gruplar arasında arbede yaşandı.

Göstericilerin polise bira kutuları fırlatması üzerine, polis biber gazı ile müdahale etti. 

 

 

Yürüyüşün ilk yarısında yaklaşık 10 kişinin tutuklandığı gösterilerde, yasaklı pankartlar toplandı. 

Nazi dönemine ait pankartların açıldığı uyarısı yapan polis, aksi taktirde yasal işlem yapılacağı uyarısında bulundu ve ilgili pankartları topladı. 

© DerVirgül

Heldenplatz’ta başlayan yürüyüş Ring etrafında bir tur atılarak yeniden Heldenplatz civarına gelindi. 

Normal şartlarda burada yürüyüşün sonlandırılması gerekirken, kitle yeniden Opera yönüne doğru Ring üzerinden tekrar yürüyüşe geçti. 

Polisin sık sık maske takılması konusunda uyarılarda bulunması pek işe yaramayınca, polis kortej dışında maskesiz gördüğü birçok kişiye cezai işlem yaptı. 

© DerVirgül

Almanya ve diğer eyaletlerden çok sayıda göstericinin katıldığı yürüyüşte aşı zorunluluğunun öne çıkartıldığı ve bu zorunluluğun insan haklarına aykırı olduğu dile getirildi. 

Hükümlü neo-Nazi Gottfried Küssel, Kimlikçiler lideri Martin Sellner ve sağcı holiganlar Cumartesi günü yürüyüşün önde gelen simalarıydı. 

Biz haberi hazırlarken, yürüyüş alanında olan muhabirimiz, Ring üzerinde polis ile maskeli göstericiler aradında çatışma çıktığını ve polisin gruba biber gazı ile müdahale ettiği bilgisini verdi. 

© DerVirgül

Kimlikçilerden Virgül’e müdahale 

Avusturya’nın en tehlikeli Nazi yapılanması olarak tanımlanan Kimlikçiler Hareketi mensupları, Virgül’ün muhabirine müdahale ederek, çekim yapamayacağı yönünde tehditkâr yaklaştığı görüldü. 

Gazetemizin ismini soran maskeli aşırı sağcılar, polisin gelmesiyle yanımızdan ayrıldılar. 

Sabah saatlerinde bir çok gazeteciye de saldıran maskeli göstericiler, medyayı yalan haber yapmak ve aşı şirketleriyle ortak çalışmakla suçlamaktalar.|© DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: DerVirgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Viyana Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI