Viyana’da yapılan aşı karşıtı yürüyüşün bilançosu açıklandı

Pazar günü, İçişleri Bakanı Karl Nehammer ve Viyana Eyalet Polisi Başkan Yardımcısı Franz Eigner, cumartesi günü Viyana'da Korona önlemlerine karşı yapılan gösteriler hakkında bilgi verdi.
 Tarih: 21-11-2021 13:33:55
Viyana’da yapılan aşı karşıtı yürüyüşün bilançosu açıklandı

Buna göre, cumartesi günü korona tedbirlerine karşı büyük gösteride 36'sı cezai nedenlerle, 12'si yasaklı sembol, eylem ve söylemler vb. yasasına göre 400 kişi hakkında suç duyurusun da bulunuldu ve altı kişi tutuklandı.

Viyana Eyalet Polisi Başkan Yardımcısı Franz Eigner Pazar günü düzenlediği basın toplantısında iki polis memurunun hafif şekilde yaralandığını söyledi.

Viyana'daki gösteri sırasında gazeteciler ve kamera ekipleri defalarca taciz ve saldırıya uğradığı bildirilerek, bir gazeteciye yönelik saldırı olduğu bilgisini veren Eigner, saldırgan saatler sonra tespit edildi ve gerekli işlemler yapıldı dedi. 

İçişleri Bakanı Karl Nehammer (ÖVP) yaptığı açıklamada, gösteride daha büyük olaylar çıkmamış olmasını, polisin çok dikkatli bir çalışma yürütmesine bağladı. 

Holigan Gruplar Polis Memurlarına Saldırdı

İçişleri bakanı, gösterilere "endişeli vatandaşlar" da dahil olmak üzere "son derece çeşitli bir insan grubunun" katıldığını, aynı zamanda aşırı sağcılar ve tanınmış Neo-Nazilerin de katıldığını söyledi.

Ayrıca Nehammer, "şiddet yanlısı holigan gruplar polisle bireysel çatışmalara girdi" dedi.

Polis Helikopterine Lazer Tutuldu 

Eigner, bir protestocunun polis helikopterinin pilotunu lazer ışını ile görme yetisini yok etmeye çalıştığını da bildirdi.

Eyalet polisi başkan yardımcısı "birkaç çeşit suç duyurusundan" bahsetti ve çoğunluk olarak, katılımcıların zorunlu FFP2 maskesini takmaması nedeniyle ceza yediklerini belirtti. 

Viyana polisinin kitlenin ruh haline göre görevini yerine getirdiğini belirten Eigner, özellikle maske zorunluluğu ikazlarının yerinde ve uygun koşullarda yapıldığını ve gerekli durumlarda idari cezaların suç duyurusuyla uygulandığını belirtti.

Eigner’e göre suç duyuruları önümüzdeki günlerde yasa ihlali yapanların adreslerine gönderilecek.| © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Viyana Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI