Viyana Havalimanı | “Bombaları tespit edebiliyorum ve saatte 10 Euro’dan daha az kazanıyorum“

Yaz başlıyor, birçoğu tatil planlarını düşünüyor veya şimdiden bir uçuş rezervasyonu yaptırmış olabilir. Peki ama havaalanında güvenliği sağlayanlar ne yapıyor? 12 saatlik vardiyalar, gece vardiyaları ve büyük personel eksikliği – saati 9,94 Euro'ya her gün binlerce tatilcinin güvenliğini sağlayan, Viyana havaalanı güvenlik çalışanları tatile gidebiliyor mu?
 Tarih: 17-06-2022 08:23:36
Viyana Havalimanı | “Bombaları tespit edebiliyorum ve saatte 10 Euro’dan daha az kazanıyorum“

Güvenlik görevlisi Katharina S.* ile görüştük. El bagajı kontrolünde işiniz çok zor: 12 saatlik vardiyalar, gece vardiyaları ve büyük personel eksikliği – saati 9,94 Euro'ya. Kendileri tatile gitmeyi göze alamazlar ve gelirleri zar zor temel ihtiyaçlarını karşılıyor. Yine de dediği gibi işini seviyor.

21 yaşındaki Burgenlandlı, aslında bir tatlı gıda ürünleri ustası olarak eğitimini tamamladı, ancak eğitim sırasında bu meslekte kalmak istemediği onun için zaten açıktı. Bu nedenle, beş haftalık ücretsiz bir eğitim kursunu tamamladıktan sonra, dört aydır havaalanında yolcu ve el bagajı kontrolünde çalışıyor. Bunun hayalindeki iş olduğunu hemen anladı.

Katharina S. en çok havaalanındaki çok kültürlü ekibi seviyor. Meslektaşları dünyanın her yerinden geliyor ve birçok farklı dil konuşuyor. Her zaman bir şeyler oluyor ve her gün sürprizler getiriyor çünkü hangi müşterilerle uğraşacağınızı bilmiyorsunuz.

“İşe her zaman çok iyi bir ruh halinde gelirim. Yeni bir gün, günün neler getireceğini ve yaşadığın komik durumu bilmiyorsun. Her zaman bir şeyler oluyor. Can sıkıntısı bana göre değil" diyor Katharina S.

Önde durup yolculardan el bagajlarından sıvı ve elektronik cihaz almalarını istemeyi tercih ediyor. Çünkü en çok müşteri temasına sahip olduğunuz ve çok sayıda iyi geri bildirim aldığınız yer burasıdır. Çünkü yolcular her zaman bunu takdir ediyor ve onlara yardım ettiğinizde ve arkadaşça davrandığınızda minnettar oluyorlar.

Ancak günlük yaşam aynı zamanda hoş olmayan durumları da içerir. "Her gün insanların sana bağırması ya da sana bir şeyler fırlatması var. Her dilde küfür öğrendim. O kötü. Bazen iyiler ağır basıyor, ama bazı günlerde kötüler ağır basıyor, kendinizi aşağılanmış hissediyorsunuz ve sadece ağlamak istiyorsunuz” diyor güvenlik görevlisi.

Yazın onları daha da dramatik bir gelişme bekliyor. Şirket klimayı sadece maliyetten tasarruf etmek için değil, aynı zamanda çalışanların canını sıkmak için de kapatmış oluyor. Çalışanlar çok az personeli olduğu için tatil hayali kurmuyorlar: “Biz çalışanlar yazdan çok korkarız. Yazın hava trafiğini nasıl halledeceğimiz konusunda herkes stresli ve endişeli. Çünkü yolcular ne kadar uzun süre beklemek zorunda kalırsa, o kadar agresif olurlar. Ama 4-5 saatlik kuyruklarımız olursa bu konuda hiçbir şey yapamayız."

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, her iki çalışandan birinin işyerinde sözlü veya fiziksel şiddetten etkilendiğini gösterdi.

Çünkü durum, personel yetersizliği nedeniyle daha da kötüleşiyor. Korona pandemisinin patlak vermesiyle birlikte 300'den fazla kişi şirketten ayrıldı ancak şimdi uçuş operasyonları yeniden çok güçlü bir şekilde toparlanıyor: "Korona öncesi rakamlara neredeyse ulaştık. Ve 300 daha az çalışanla," diye anlatıyor Katharina S. durumu. Sonuç olarak, birçok çalışan, genellikle 10 veya 11 saat süren uzun vardiyalardan sonra bile fazla mesai yapmak zorunda kalıyor. Bazen Bayan S.'nin de 12 saatlik vardiyaları oluyor. Hafta sonları fazla mesai ücreti ve sayısız saatlerce fazla mesai kötü, çünkü "bu fazla mesailer sadece boş zamanımı alıyor" diye açıklıyor.

Personel eksikliğini gidermek için şirket kısa süre önce kısaltılmış eğitim imkânı yarattı. Ancak, özellikle bu çalışanlar için, yük daha da büyüktür, çünkü yalnızca özellikle yorucu iki sorumluluk alanını üstlenmelerine izin verilmektedir. “Bunlar en sinir bozucu görevler. Bu insanların güçlerine gerçekten zarar veriyor. Bir şeyler içmeye neredeyse hiç fırsat yok, her zaman bir şeyler oluyor, aynı anda birçok şeyle ilgilenmek zorundasın ve sürekli ağır valizler kaldırmak zorundasın. Zor iş," dedi çalışan.

Kursu yapan 9 kişiden sadece 4'ü aslında havaalanında çalışıyordu. Ve ikisi zaten istifa etti. "Diğer ikisi işten üç hafta sonra, yılın geri kalanında hastalık iznine çıktı.” Başlangıçta Katharina S.'nin eğitiminde 16 kişi vardı, ancak yarısından fazlası yaz aylarında iş değiştirmek istiyor. 

Neredeyse hiç kimsenin uzun süre işte kalmamasının bir başka nedeni de düşük ücrettir. Saatlik ücret 9,94 Euro. Ve Almanya'da bu iş için saatte 20 Euro'nun biraz altında kazanılmasına rağmen. 

Çalışan, bazı meslektaşların da daha fazlasını beklediğini söylüyor: "Reklamda 1700 brüt yazıyor. Ama bu her zaman değil çünkü kaç vardiya, hafta sonu vardiyası ve gece vardiyası yaptığınıza bağlı. Bu dünya değil, onunla yaşayamazsın. Şirket işbirliği yapmaya çalışıyor, ancak her zaman kendilerinden en iyisini elde etmeye çalışıyorlar, ”diyor sinirli bir biçimde…

“Güvenliğin daha değerli olduğuna inanıyorum. Ve zor bir iş yapıyoruz. Bombaları tespit edebiliyorum ve saatte 10 Euro’dan az kazanıyorum. Bu üzücü."

Çalışanlar, kendilerini savunan ve işgücünden en iyi şekilde yararlanmaya çalışan Vida sendikasından ve iş konseyinden destek alıyor.

"Süpermarkete gidip istediğinizi satın alamazsınız. Örneğin avokado her zaman çok pahalı olmuştur, ben her zaman elimi onlardan uzak tuttum. Bir kavun yemek istersem, daha fazlasını karşılayamayacağım için yarıya indirmek zorundayım. Kaliteli bir yaşam değil.”

Tatil sorulduğunda gülüyor: "Eh, son yıllarda kimse tatile gitmiyor. VIP ya da iş caddesinde bulunan ve Gucci çantalarla tatile çıkan insanları her zaman kıskanırım. Her zaman kendi kendime düşünüyorum, ah, bir tatil güzel olurdu."

Her şeye rağmen, Katharina işte kalmak istiyor ve orada terfi etmek istiyor. Ancak bunun için maaşın değişmesi gerekli: "Bir noktada 50 yaşında olmak istemiyorum ve güzel bir hayat yaşayabilmek için haftada 60 saat çalışmak zorundayım" diyor. Mali durum aynı kalırsa, bir aile kurmayı hayal edemeyeceğini söylüyor. 

"Sık sık geleceği düşünüyorum. Şahsen çocuk sahibi olmak istemiyorum çünkü daha iyi maaşlı bir işim veya iyi para kazanan bir partnerim olmazsa en az 10 yıl içinde başımızın üstünde bir çatıya sahip olamayacağımızı biliyorum. Fiyatlar böyle yükselirse, çocuklarımla birlikte annemin yanına taşınmak zorunda kalırım. Başka kimse için böyle bir hayat istemiyorum” diyor Katharina S.

Hükümetin yardım önlemleri Katharina için küçük bir muamele. Kendi çevresinden, birçokları için paketin sadece kovadaki bir damla olduğunu biliyor. Örneğin, aynı zamanda tam zamanlı çalışan annesi, geçen yıl kalorifer parasını karşılayamadı ve muhtemelen önümüzdeki kış da dairesini ısıtmayacak.

Defalarca desteklediği komşusunun maddi açıdan durumu zor, yapılacak olan tek seferlik ödemeler sonucunda uzun vadede pek düzelmez: "Komşum 74 yaşında, Almanca bilmiyor ve alışverişe çıkmakta zorlanıyor. Sık sık onun için alışverişe giderim ve ona faturadakinden farklı bir miktar söylerim diyor, aldığı maaşla zor geçinen Viyana Havalimanı güvenlik emekçisi… | © DerVirgül | Röportaj kontrast.at tarafından Almanca yayınlanmıştır…

____________________________________________________

Biz ancak sizin desteğinizle ayakta kalabilir ve büyüyebiliriz!

Siz bu haberi okurken, biz yeni bir haberi yazmaya başlıyoruz. Kimi zaman içerik üretmek için haftalarca araştırma yapıyor, insanlarla görüşüyoruz. 

Bunu yaparken de habere konu olan taraf, olay, gelişme ve açıklamaların “şartlarından bağımsız” olarak sizlere aktarmaya çalışıyoruz. 

Objektif haber, özgür yorum anlayışımızla hiçbir gücün etkisi altında kalmadan ve her gün yeniden ve yeniden öğrenerek yazmaya devam ediyoruz…

Editoryal bağımsızlığı sağlayabilmek, siyasi ve ekonomik bağımsızlıkla mümkündür. 

Bu nedenle Der Virgül’ü destekleyin ve Avusturya’da Türkçe bağımsız kaliteli gazeteciliğin gelecekte de var olmaya devam etmesine yardımcı olun…

Der Virgül sadece okuyucularına karşı sorumluluk duyar…. 

Destekleriniz için

IBAN: AT45 6000 0103 1026 6499 / Adem Hüyük

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Viyana Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI