Viyanalı araştırmacılar bitkilerde korona antikorları üretiyor

Viyanalı araştırmacılar, bitkilerde koronavirüs antikorları üretmenin bir yolunu buldu.
 Tarih: 11-10-2021 21:58:39
Viyanalı araştırmacılar bitkilerde korona antikorları üretiyor

Viyana Doğal Kaynaklar ve Yaşam Bilimleri Üniversitesi'nden (Boku) Herta Steinkellner liderliğindeki bir grup Viyanalı bilim insanı, Covid-19 hastalıklarına karşı mücadelede umut verici antikorlar üretmenin umut verici bir yolunu buldu: Araştırmacılar bitkilerin IgG3 antikorları üretmesine yatkın olduğunu keşfetti. 

SARS-CoV-2 virüsüne karşı daha önce çok az fark edilen bu özel savaşçı alt türünün, "PNAS" uzman dergisinde yapılan bir çalışmada özellikle etkili olduğu ortaya çıktı.

SARS-CoV-2'ye karşı monoklonal antikorlar

Monoklonal antikorlar olarak adlandırılan antikorlar genellikle tümör hastalıklarına karşı kullanılır.

Boku Bitki Biyoteknolojisi ve Hücre Biyolojisi Enstitüsü'nde çalışanlar, APA'ya verdiği röportajda, hastalığın seyrini hafifletmek ve yok etmek için viral hastalıklar konusunda henüz bu kadar yaygın olarak takip edilmediğini açıkladı. 

Burada önemli bir soru, ilgili hedeflerine uyarlanmış küçük antikorların en iyi şekilde nasıl üretilebileceğidir.

Tütün bitkilerinde antikorlar

Bilim insanı ve ekibi bir tütün bitkisine (Nicotiana benthamiana) güveniyor. Bunu yapmak için araştırmacılar, insan antikorlarından gelen genleri bitkiye enjekte ediyor. 

Steinkellner, "Onları içeri sokmak için bir tür 'taksi' olarak bir bakteri kullanıyoruz" diyor. Bu şekilde teslim edilen bu yapı planı ile Nicotiana benthamiana, özel proteinleri geçici olarak bir araya getirebilir. Bu işe yarıyor çünkü insan hücreleri ve bitki hücreleri moleküler biyolojik düzeyde çok benzer.

Bu şekilde, araştırma ekibi, aslında bir enfeksiyon sırasında oldukça geç oluşan IgG antikorlarını üretti. 

Bu grupta dört alt tip vardır (IgG1, IgG2, IgG3 ve IgG4). Bağışıklık sisteminin patojene tepkisine bakarsanız, IgG1 antikorları genellikle yüzde 90'ın üzerinde bir payla hakimdir. 

Ancak bir Covid 19 enfeksiyonundan sonra veya sırasında kan örneklerine bakarsanız, "aksi takdirde yalnızca minimum miktarlarda ortaya çıkan IgG'lerin alt tiplerinin ardından fırlaması söz konusudur". 

Bunlar esas olarak IgG3 ve IgG4'tür. Bunun neden böyle olduğu büyük ölçüde belirsizdir. Steinkellner: "Ama SARS enfeksiyonu sırasında belirli bir işlevi var." Bununla birlikte, kararsız IgG3 antikorlarını üretmek çok zordur. Çalışma sırasında, bilim adamları, yalnızca IgG3 için olduğu gibi, diğer üç alt türün tümü için yaklaşık aynı zamana ihtiyaç duydular.

Viyanalı araştırmacılar, tüm alt tiplerinde antikor üretiyor

Steinkellner, "Artık tüm alt tiplerinde bir antikor üretme zahmetine giren dünyada ilk bizdik" dedi. 

SARS-CoV-2 vahşi tip ile enfekte olan hücre kültürlerinde yapılan çalışmalarda, IgG3'ün patojeni IgG1 antikorlarından 50 kat daha iyi nötralize edebildiği ortaya çıktı. Biyoteknoloji uzmanı, "Bu, bu molekülü gerçekten ilginç kılıyor, böylece buraya daha fazla zaman ayırabiliyoruz" dedi.

Bir sonraki adım, hassas IgG3 antikorlarını daha kararlı hale getirmektir. 

Yapay olarak üretilen moleküllerin hayvan modellerinde de test edildiği bazı fikirler ve devam eden işbirlikleri zaten var. 

Bu arada, bu teknolojinin de patenti Boku tarafından alındı. 

Steinkellner, fabrikaların bir üretici olarak "zorlamak" istediklerinden, çünkü yüksek teknolojili biyoreaktörlerdeki pahalı üretime kıyasla bazı avantajlar sunduklarını söyledi.|DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Virgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Viyana Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI