Willi Resetarits | Şarkıcı, komedyen ve insan hakları aktivisti

24 Nisan 2022'de Viyana’da akciğer kanseri nedeniyle 73 yaşında hayatını kaybeden Willi Resetarits kimdi? Asyl in Not ve SOS Mitmensch adlı insani yardım örgütlerinin kurucuları arasında yer almış aynı zamanda Viyana Entegrasyon Evi'nin kurucularından ve eski başkanlarından birisi olarak görev yapmıştır.
 Tarih: 26-04-2022 19:24:42
Willi Resetarits | Şarkıcı, komedyen ve insan hakları aktivisti

Willi Resetarits, 21 Aralık 1948'de Avusturya'nın Burgenland eyaletindeki  Stinatz kasabasında doğdu. 

Ailesiyle birlikte üç yaşındayken Viyana'ya taşındılar. 

Öğretmen olmak için spor ve İngilizce eğitimi alsa da müzik ağır basınca eğitimini yarıda bıraktı. 

İlk müzik çalışmalarını 1969'da katıldığı Schmetterlinge (Butterflies) rock müziği grubuyla gerçekleştirdi. 

Grubuyla 1977 yılında Londra'da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'na "Boom-Boom-Boomerang" adlı parçayla katıldılar. 1980'li yılların ortalarında meslektaşı Günter Brödl ile birlikte yüksek egolu Dr. Kurt Ostbahn karakterini yarattılar düzenledikleri sahne çalışmalarıyla oldukça başarılı oldular. 

Karakter 1970'li yılların ortalarında Günter Brödl'in sunduğu bir radyo programına katılan Amerikalı müzisyenler Southside Johnny & Asbury Jukes tarafından Viyanalı olsalar nasıl hareket edeceklerini açıklamalarıyla ortaya çıkmıştır. 

Radyo yayınından on yıl sonra Willi Resetarits ile birlikte kurdukları gösteri grubunun adı Ostbahn Kurti & die Chefpartie olarak şekillendi. Resetarits ayrıca Favorit'n'Blues adlı Viyana çıkışlı rhythm and blues müzik tarzının yaratıcısıydı. 

2000 yılında Günter Brödl'in ani ölümüyle Dr. Kurt Ostbahn karakteriyle son bir anma turuna çıktıktan sonra Aralık 2003'te yüksek egolu karakterin artık köşesine çekilme zamanının geldiğini belirtti. Ardından 31 Aralık 2003'teki son organizasyondan sonra Dr. Kurt Ostbahn'ın "resmi" olarak köşesine çekilmesine rağmen karakter son dört gösteri için daha sahnede 10-11 Ekim 2010 CD tanıtımı, Brödl'ün ölümünün 10. yıldönümü anısına iki konser ve 27-28 Ağustos 2011'deki ünlü "Ostbahn XI" açık hava konserinin 20. yıldönümünü kutlamasında yer aldı. Dört konserin hepsinde Resetarits/Ostbahn'a sahnede "Chefpartie" ve "Kombo" adlı iki gruptan müzisyenler eşlik etti. 

Viyana'da 1995'ten 1998 yılına kadar haftalık olarak yayınlanan Trost und Rat von und mit Dr. Kurt Ostbahn ("Kurt Ostbahn, Ph.D.'den Tavsiyeler") adlı radyo programında iyi bir şovmen olduğunu gösterdi. 2006 yılında tekrardan radyo yayınına dönse de Dr. Kurt Ostbahn adı yerine Willi Resetarits olarak kendi adıyla program yaptı.

Yüksek egolu Ostbahn Kurti/Dr. Kurt Ostbahn karakteriyle olan çalışmalarını sonlandırsa da Resetarits çok farklı müzik prodüksiyonlarıyla yine başarılı oldu. 

2006 yılında Kürt şarkıcı Şivan Perwer ve Stubnblues müzik grubuyla Dünya genelinde turneye çıkarak Hırvat Halk Müziği, (geleneksel Viyana baladları) ve rhythm and blues tarzında eserler yorumladı. 

Ayrıca sanat dışında insan hakları aktivisti olarak çalışmalar yapmış Asyl in Not ve SOS Mitmensch adlı insani yardım örgütlerinin kurucuları arasında yer almış aynı zamanda Viyana Entegrasyon Evi'nin kurucularından ve eski başkanlarından birisi olarak görev yapmıştır. Avusturya televizyon kanallarında ve bazı filmlerde sıklıkla yer aldı.

Aldığı ödüller: 

1996: Nestroy-Şeref Nişanı
1998: Bruno Kreisky Ödülü: "İnsan Hakları" çalışmalarıyla
2000: Josef Felder Ödülü (Almanya): "Ortak iyilik ve sivil cesaret" çalışmalarıyla
2003: Karl Renner-Ödülü | © DerVirgül 

Kaynak | Vikipedi, özgür ansiklopedi

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Analiz-Yorum Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI