Yangın uçakları yurt dışından geliyor!

Avusturya’da günlerdir söndürülemeyen orman yangını için yurt dışından yangın söndürme uçağı geleceği söylendi. İtalya’dan iki yangın söndürme uçağı, Almanya’dan ise iki özel helikopter de bekleniyor.
 Tarih: 30-10-2021 11:53:22
Yangın uçakları yurt dışından geliyor!

Aşağı Avusturya'nın (NÖ) pazar kasabası Reichenau an der Rax ve Hirschwang'daki şiddetli orman yangınına karşı mücadelede, "üst sınıf uzmanlar" tarafından yönlendirilecek yurt dışından gelen uçaklar kullanılacak.

İtalyan’ın iki Canadair uçağının yangın söndürme çalışmalarına yardımcı olması bekleniyor ve ayrıca, Almanya'dan iki özel helikopterin söndürme çalışmalarına katılacağı kaydedildi. 

Durumun kontrol altına alınması için uçağın akşam saatlerinde veya Pazar sabahından itibaren havalanması bekleniyor. 

Eyalet Vali Yardımcısı Stephan Pernkopf'un (ÖVP) her biri yaklaşık 7.000 litre kapasiteye sahip uçakların çalışmaya katılacağını ve gerekli suyun Tuna nehrinden alınacağını belirtti. 

Öte yandan Almanya’dan pazar günü gelecek özel helikopterlerin ise her biri 5000 litre hacme sahip olduğu bilgisini verdi. 

Eyalet itfaiye komutanı Dietmar Fahrafellner'e göre, "engebeli arazide 40 orman itfaiyecisi" de dahil olmak üzere 500 kuvvet daha görevlendirildi.

Alevlerin daha geniş alanlara sıçramasını önlemek ve böylece daha fazla yayılmasını önlemek için dağ sırtında bir savunma hattı da inşa edildiği kaydedildi. 

Şu anda Rax bölgesi üzerinde, altısı Savunma Bakanlığı'ndan ve dördü polisten olmak üzere, havada on helikopter söndürme çalışması sürdürüyor - İki helikopter, 3000 litreye kadar kapasiteye sahip. 

Öte yandan, yangının bilinçli çıkarıldığından şüphe edildiği belirtilirken, soruşturmanın çok yönlü devam ettiği söylendi. |DerVirgül 

© Foto: DerVirgül 

Etiketler
  Kaynak: DerVirgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Niederösterreich Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI