Nazife Haskılıç
  08-04-2021 09:37:00

Siz Hiç “Ördek Sendromu” Diye Birşey Duydunuz Mu?

Merhaba sevgili DerVirgül okuyucuları, siz hiç “ördek sendromu” diye birşey duydunuz mu?
Ben de bir yazıda görüpte okuyana kadar duymamıştım ama ne anlama geldiğini öğrenince aa hiç böyle düşünmemiştim dedim kendi kendime. 

Tıpkı sosyal medyanın sahte illüzyonu kısmını anlatıyor bu ördek sendromu.
Stanford Üniversitesi tarafından ortaya atılan ördek sendromu öğrencilerin herhangi bir sıkıntı, depresyon, kendinden şüphe etme kaygılarını bastırırken dışarıdan sakin görünebilme yeteneklerini ifade etmek için kullanılmıştır.

Yani dışardan bakıldığında bir insanın başardığı şeyin arka planında çektiği zorlukları, mücadeleleri saklayıp sadece görünen yüzünü insanlara göstermesi durumudur.
İşte tamda bu durum bir ördeğin suda sakinmiş gibi ahenkle yüzüp suyun altında o küçücük perdeli ayaklarını hızlı ve sürekli çırpıp mücadelesini vererek suyun yüzeyinde kalma başarısını anlattığı için ördek sendromu adını almıştır.
Çok sıradan gibi gelen ama aslında düşünüldüğünde ne kadarda ilginç ve doğru dedirten bir durum.
Mücadele etmeden ve çaba sarfetmeden hoop zengin olmuş gibi,pat diye aşkı bulup binbirgece masallarındaki evlilikler yaşıyor gibi ya da kariyerinin zirvesine bikaç günde çok kolay çıkabilmiş gibi insanlara göstermek istediğimiz şekliyle lanse etme,saklamak istediğimiz kısımlarını halının altına süpürüp göstermemek kısmı sanırım bu sendromun sosyal medyayla yakın ilişkisini vurguluyor.
Acaba insanlar sosyal medyada göründüğü gibi rahat, başarılı,zengin ya da aşırı musmutlular mı?
Bende bir sosyal medya kullanıcısı olarak gördüğüm kadarıyla sanırsınız birçok insan mutlu,hayatı sorunsuz ve engelsiz,sağlıklı, zengin ve şahane ötesi hayat yaşayan, neredeyse mükemmel kelimesini kullandırtacak kadar özendirici..
Vay be madem insanlar bu kadar şahane yaşıyor dünyadaki bu savaşlar,koronayla mücadele, ırkçılık, açlık sıkıntısı çeken insanlar,çok değişik sağlık sıkıntılarıyla boğuşanlar, gün be gün artan kadına şiddet ve kadın cinayetleri bu dünya da değilde başka bir gezegende mi yaşanıyor diyesim geliyor.
Yanlış anlaşılmasın sakın sosyal medyaya karşı değilim kullanmayın demiyorum.

Bir sosyal medya kullanıcısı olarak dünyada olup bitenlere karşı haber alma,duyarlı olma yönümüzü ortaya çıkarma açısından çok önemlidir sosyal medyanın gücü.
Sosyal medya sayesinde dünyadan bi haber yaşamıyoruz.

Belki sevdiklerimizi takip ederek mesafeler uzak olsada iyi günlerinde de üzüntülü günlerinde de yanlarında olmaya, mutluluklarını da üzüntülerini de paylaşıp ortak olmaya çalışıyoruz.
Ama son zamanlarda işin cılkını çıkardılar desem yeridir.

Tanımadan olayın ne olduğunu bilmeden acımasızsa yorum yapan insanlar,yediğini içtiğini görgüzüzce paylaşan ama kendileri kadrajda olmayan insanlar,ya da arka planda mutsuzluktan ölen ama dünyanın en mutlu insanıymış gibi rol yapıp poz veren insanlar,saygısızca sadece kendi fikirlerini empoze etmek isteyen karşısındakini dinlemeye bile tenezül etmeyen insanlar,ırkçılıktan gözü dönmüş insanlar bi soğuttular ki takip ettiklerim açısından beni daha seçici olmaya teşvik ettiler.
Bu saydıklarım size başta anlattığım ördek sendromunun farklı bir versiyonu.

Birde bu sendromun şu versiyonundan bahsedelim.
Kariyer yapmış insanlara faydalı bir doktor.
Çok tanınmış ve meşhur.Bu buzdağının ön tarafı. Peki arka tarafında bu konuma gelene kadar çektiği sıkıntıları biliyor muyuz?
Her gün size günlük yeni haberler yazan ve gerektiğinde bunu size videolu görüntülerle haberin en tarafsız ve gerçek yönlerini de sunmaya çalışan gazateciler, savaş muhabirleri,spikerler ve diğerleri..İşin son halini önümüze getirene kadar çektikleri zorlukları, fedakarlıkları ve tehlikeleri biliyor muyuz?
Bir çiftçinin yetiştirdiği taze sebze ve meyveleri pazarda güzel güzel sunarken aylardır o ürünleri yetiştirme çabasını, girdiği zahmetleri, çektiği masrafı biliyor muyuz?
Bir sporcunun kazandığı altın madalyayı almak için aylarca ağır antremanlarla rakiplerinden daha iyi olmak için çok çalışmasını, çektiği zorluklar ve sağlık sıkıntılarını biliyor muyuz?
Bunların hepsi çoğaltılabilir örnekler.Siz okuyucularım benim ne demek istediğimi fazlasıyla anladınız bence.
Bir tarafta ördek sendromunun kandırmacalı sahte illüzyonlarıyla dolu yönü diğer tarafta insanlara güzel şeyler sunmak için en iyisini başarabilmek adına yaşadığı sıkıntılı mücadeleleri saklayan kısmı.
Olmayı isteyipte başkalarının da olduğunu zannettiğimiz o muhteşem karelerin içinde sahte illüzyonlar yaşayacağımıza gördüğümüz güzellikleri bize sunan insanların mücadelelerini ve başarılarını öğrenmek, saygı duymak ve örnek almak bilinciyle duyarlı kalın.. sevgiyle kalın..

  Bu yazı 852 defa okunmuştur.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI