Yeni Başbakan Yargı Dosyasını Yere Attı

Muhalefet partisi lideri, 104 sayfalık ev arama emrini Başbakan Schallenberg’in masasında önüne koydu - Başbakan yargı dosyasını yere attı. Bazı cevreler bu davranışı, yargıya saygısızlık olarak niteledi. SPÖ, Ulusal Konsey’de Maliye Bakanı Blümel aleyhinde gensoru önergesi verdi. Avusturya Parlamentosunda Salı günü yaşananlar.
 Tarih: 13-10-2021 00:35:25   Güncelleme: 13-10-2021 06:30:25
Yeni Başbakan Yargı Dosyasını Yere Attı

Adem Hüyük 

Yeni göreve başlayan Şansölye Alexander Schallenberg (ÖVP), Salı günü Ulusal Konsey’de masasına bırakılan yargı dosyasını yere atarak (bırakarak), yeni bir tartışmayı tetikledi. 

İstifa eden Sebastian Kurz’un yerine gelen başbakan, hakkında kukla başbakan yorumlarından dolayı gergin olduğu şu günlerde, Yeni Avusturya Partisi Neos genel başkanı Beate Meinl-Reisinger, savcılığın 104 sayfalık ev arama emrinin içerdiği dosyayı, kürsüde konuşması arasında yan tarafta hükümet üyelerini oturduğu masaya giderek, başbakan Schallenberg’in masasına bıraktı. 

Meinl-Reisinger, başbakandan dosyayı tekrar okumasını istedi. Ancak başbakan sinir bir şekilde yargı dosyasını yere bıraktı. 

Schallenberg, bu eylemden sonra oldukça sinirli görünse de, yanında oturan Yeşiller partisinden Şansölye Yardımcısı Werner Kogler, sersemlemiş bir şekilde baka kaldı. (videoya bakın)

Neos başkanı Schallenberg’e ithafen yaptığı konuşmasında, ““Siz Şansölye, Meclis'te konuşurken ve Sebastian Kurz'un masumiyetini savunurken, bir kanaat araştırmacısının tutuklanması heyecan verici” ifadelerini kullandı. 

Meinl-Reisinger’in tutuklandığını söylediği kişi, Kurz’a karşı yürütülen yolsuzluk soruşturmasında, halkın parasının reklam ve anketlerde kullanılmasında rol oynayan Österreich gazetesi sahibi Wolfgang Fellner’in danışmanlarından Sabine Beinschab’dı. 

Sabine Beinschab bugün sabah saatlerde tutuklandı.

Başbakanın yargı dosyasını yere bırakması siyasi çevrelerce eleştirilerek, bunun yargıya saygısızlık olduğunu Twitter'da dile getirdiler. 

SPÖ Maliye Bakanı Hakkında Gensoru Önergesi Verdi 

Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) Salı günü Maliye Bakanı Gernot Blümel (ÖVP) hakkında gensoru önergesi verdi. 

Ulusal Konsey’de oylanan gensoru Yeşillerin desteklememesi sonucunda, SPÖ'nün Blümel aleyhindeki gensoru önergesi reddedildi. 

SPÖ, "acil" olduğu gerekçesiyle Kurz yönetimindeki ÖVP hakkında karamsar bir ahlaki tablo çizdi: Savcının yolsuzluk soruşturması hakkında "Strache ve Gudenus'un teoride tartıştıkları burada pratiğe döküldü" denerek, artık mazeret yok, sadece keyfine düşkünlük var. Bağımsız yargıya yönelik "vahşi saldırılar" da bitmeyecek: "Görünürde bir gelişme yok." Görünüşe göre yozlaşmış ÖVP sistemi devam edecek açıklamasıyla güvensizlik oylaması talep edildi. 

Özgürlük Partisi (FPÖ), SPÖ’ye destek vererek, Maliye Bakanının istifa etmeye geç kaldığını vurgulayarak, güvensizlik oylamasının yapılmasını istedi. 

Ancak Yeşiller Partisi gerup başkanı Sigrid Maurer, Blümel'e yönelik gensoru hareketini anlayamadığını belirtti. 

İddiaların "son derece ağır olduğunu" itiraf etti, en azından yolsuzlukla ilgiliydi, ancak Kurz sonuçlarına katlandığı davada Blümel’in şüpheli olmadığını ifade ederek, güvensizlik oylamasının yersiz olduğunu savundu. 

NEOS Genel Sekreteri Douglas Hoyos-Trauttmansdorff, Yeşiller partisinin maliye bakanı hakkında yaptığı savunmaya karşı çıkarak, her şeyin "hiçbir şekilde" çözülmediğini gördük, çünkü Kurz artık parlamentoda grup başkanı olarak "turkuaz sistemi" sürdürecek. Blümel ayrıca Kurz ile birlik içinde "merkezi oyuncu" ve bu mesajlaşmalarda çok iyi görünüyor. Hoyos maliye bakanına "Sana güvenim yok, bu turkuaz sisteme güvenim yok" diyerek, "Sonunda bu bataklıkları kurutacağı" eleştirisinde bulundu. |DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI