Yorum | Avusturya Şansölyesi Nehammer Putin'le görüştü

Avusturya Şansölyesi Nehammer, Ukrayna savaşında arabuluculuk yapmaya çalışıyor: Pazartesi günü Moskova'ya giden Nehammer, Rusya'nın saldırısından bu yana Rusya Devlet Başkanı Putin'le yüz yüze görüşen ilk AB lideri oldu. Şansölye, Bucha'daki gibi savaş suçlarının aydınlatılması talebinde bulundu. Yorumcular, bu ziyaretin mevcut durumu değiştirip değiştiremeyeceğini tartışıyor.
 Tarih: 12-04-2022 13:36:17
Yorum | Avusturya Şansölyesi Nehammer Putin'le görüştü

Şansölye Karl Nehammer [ÖVP], Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile pazartesi günü Moskova’da yaptığı görüşmeye ilişkin, "Görüşmeden çıkarabileceğim iyimser düşüncelerim yok" dedi. Nehammer, Rus ordusunun Ukrayna'nın doğusunda büyük bir hazırlık içinde olduğunu da söyledi.

Putin ile yüz yüze yaptığı görüşmenin 'doğrudan' ve 'açık' geçtiğini belirten Nehammer, "Başkan Vladimir Putin'e Ukrayna'da insanlar hayatlarını kaybettiği sürece, Rusya'ya karşı yaptırımların kalacağını ve daha da ağırlaşacağını açık bir şekilde söyledim." dedi.

Nehammer, "Benim Sayın Putin'e aktardığım mesaj, bu savaşın bir an evvel bitirilmesi oldu. Çünkü savaşta her iki taraf da kaybeder." ifadesini kullandı.

Rusya ziyaretini bir insani sorumluluk olarak tanımlayan Nehammer, savaşa karşı tutumunu ortaya koymak, Ukrayna'daki sivil halk için olumlu bir adım atabilmek için bu girişimde bulunduğunu aktardı.

Yorumcular, bu ziyaretin mevcut durumu değiştirip değiştiremeyeceğini tartışıyor

Müzakereler için açık kapı bırakmak gerek

Ziyaretin müzakere yolunun çıkmaza girmesini önlemeye yardımcı olmasını umuyor Radio Kommersant FM:

“Gerginliği azaltmak ve durumu soğukkanlı ve kısmen duygusallıktan arınmış bir şekilde tartışabilmek için birinin iyi niyet elçisi gibi davranması gerekiyor. ... Görünüşe göre, Moskova bu sürece karşı değildi. Prensipte sorun, Bucha olaylarından sonra Rusya-Ukrayna müzakerelerinin akıbetinin havada asılı kalması. ... 'Müzakereler' konusu rafa kaldırıldı ve bunu oradan alıp nasıl yeniden masaya koyacağımız belirsizliğini koruyor. Bu bağlamda Avusturya Şansölyesi'nin ziyaretinin bir şekilde işe yarayacağını umalım.”

Kremlin için ahlakın bir önemi yok

ÖVP'li politikacıya evde kalmasının tavsiye edilmesi daha yerinde olurdu, diyor Süddeutsche Zeitung:

“Ahlaklı olmak ve aydınlatmak - ikisi de övgüye değer ancak hepsinden öte çok naif kavramlar. Savaş suçları kasten işlendi. Gerçek ortada. Hâlâ Putin'in yetersiz bilgilendirildiğine veya saray mensupları tarafından yanıltıldığına inananlar, Kremlin'in stratejisinin tam da bu olduğunu inkar etmeye devam ediyor: Ukrayna'yı ve Ukraynalıları yok etmek. Ve daha sonra da Putin'in ve onun çılgın fikirlerine karşı çıkan herkesi yok etmek. Ahlak, Kremlin'de geçerliliği olmayan bir kategori. ... Rusya Devlet Başkanı ... Nehammer'i ve onun verdiği mesajı kullanacak ya da görmezden gelecek. Zira Moskova'da kuralları belirleyen Vladimir Putin.”

Moskova'nın fikrini değiştirmek için fazla yetersiz

Kleine Zeitung Avusturya’nın Kremlin’de bir etki yaratabileceğinden şüpheli:

“Ukrayna’daki Rus barbarlığı karşısında saldırganlığı sonlandırmak için her şeyin yapılması gerektiğini kimse reddetmiyor. ... Askeri olarak, nükleer güç Rusya'ya diz çöktürmek asla mümkün olmayacak. Durum böyleyken, Nehammer’in Moskova’da gerçekten bir şeyler başarıp başaramayacağını mı yoksa Putin’in Şansölye’yi Kremlin’de ağırlayarak Batı cephesinde koca bir gedik açtığı için bir köşede kıs kıs gülüp gülmediği mi sormamız gerekiyor? Barışı tesis etmek veya insani çözümler getirmek için saldırgana tek bir ziyaret gerçekleştirmek yeterli olmaz. ... Her şeyden öte Avusturya, olayları harekete geçirecek jeopolitik güce sahip değil. 

Etiketler
  Kaynak: Virgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Analiz-Yorum Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI