Yurtdışında Araba Kullanırken Beş Pahalı "Tuzak"

Avusturya dışına arabayla seyahat eden herkes, orada hangi düzenlemelerin daha katı veya farklı olduğunu bilmelidir - aksi takdirde tatiliniz pahalıya mal olabilir.
 Tarih: 13-07-2021 15:00:00
Yurtdışında Araba Kullanırken Beş Pahalı

Avusturya’da yaşan binlerce kişi araçlarıyla, özellikle Güney komşu ülkelerinde tatile gitmeye başladı. 

Ülkede yaşayan göçmenlerin ezici çoğunluğunu oluşturan Sırbistan ve Türkiye kökenlilerin büyük bir kısmıda, kara yolu ile tatillerini ülkelerinde geçirmek yola çıktılar. 

Ancak tatil tapılan ülkelerde dikkat edilmesi gereken bir çok husus ve tuzaklar var. 

Bunlardan bazıları şöyle:

Otopark ücreti tuzağı:

Tatillerinden yıllar sonra bile, Hırvatistan'a gidenlerden, ödenmemiş park ücretleri talep ediliyor. Bu kimi zaman 180 Euro veya daha fazla olabiliyor - ÖAMTC avukatları bu gibi birçok durumda yardımcı olunduğunu kaydetti.  

Her durumda, park düzenlemeleri hakkında kendinizi bilgilendirmeli ve biletlerinizi saklamalısınız.

E-vinyet tuzağı:

Macaristan'da bir e-vinyet satın alırken, ayrıca dikkatli olmalısınız: verileri girerken sıklıkla hatalar meydana gelir, örn.  B. Plakadaki yazım hataları, yanlış tarih, araç kategorisi veya ülke kodu - sonuçları bazen yüksek ek talepler olarak size dönebilir.  

İpucu: Satın alırken verilere çok dikkat edin ve faturayı iki yıl saklayın.

Araç vizesi (Pickerl) tuzağı:

Süresi dolmuş bir araç Pickerl’i ancak Avusturya'da tolerans tanınabilir- Macaristan, Hırvatistan, Polonya veya Çek Cumhuriyeti'nde sorun olabilir.  

ÖAMTC avukatı Nikolaus Authried, "Bu durum ülkelere girerken zorluklara yol açabilir" diyor.  

"Bu nedenle, ülkeden ayrılmadan önce, bir sonraki araç vize kontrol tarihinin Avusturya'ya döndükten sonra olduğundan emin olun."

Uygulayıcı tuzağı: 

Özellikle İtalya veya Hırvatistan'dan alınan cezalar, bazen borç tahsilat kurumları aracılığıyla - yüksek işlem ücretleri ve genellikle suçtan yıllar sonra da dahil olmak üzere - "uygulanır".  “AB'de, uygulama burada özel şahıslar tarafından değil, ana devlet tarafından öngörülmektedir.  

Authried, bu nedenle işleme maliyetlerinin vadesi gelmemiştir ve bazı durumlarda cezalar zaten zaman aşımına uğramıştır ”dedi.

İtalya gişe tuzağı: 

İtalyan gişelerindeki açık bariyerler genellikle insanları geçiş ücretini ödemeden geçmeye teşvik eder.  Burada, mümkün olan en uzun rotaya tekabül eden ek talep riski vardır.  Gişede yanlışlıkla yanlış şeritte sıraya girmek, yerinde dönme veya geri gitmenin yanı sıra maliyetli sonuçlara yol açabilir.

Bu nedenle doğru şeritten giriş yaptığınızdan emin olun.| DerVirgül 

© Bild: DerVirgül 

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI