Zelenskiy | 'Türkiye arabuluculuk rolü üstleniyor ama Rus turistleri ağırlıyor'

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, "Türkiye bir yandan savaşta arabulucu rolü üstleniyor, diğer yandan Rus turistleri ağırlamaya hazırlanıyor" diyerek bunun 'çifte standart' olduğunu söyledi. Türkiye'den resmi bir yanıt henüz gelmezken MHP lideri Devlet Bahçeli, "Zeklenskiy, Türk milletine güvense daha iyi olur" dedi.
 Tarih: 02-05-2022 14:00:00
Zelenskiy | 'Türkiye arabuluculuk rolü üstleniyor ama Rus turistleri ağırlıyor'

Yunan ERT televizyonuna bir mülakat veren Zelenskiy, gazetecinin "Türkiye, Rusya-Ukrayna savaşında barışçıl bir rol oynarken, ordusuyla Yunanistan'a meydan okuyor, bu çelişki değil mi" sorusuyla ilgili şunları söyledi:

"Savaşta olduğunuz zaman, aralarında tarihten gelen düşmanlıkları olan ülkeler dahil, etrafınızdaki tüm ülkeleri bir araya getirmek için her şeyi yapmak zorundasınız. Biz bu ülkeleri kendi yanımıza çekmek için her şeyi yapmak zorundayız çünkü ortaklara ihtiyacımız var."
"Aksi halde Rusya'yı yenemeyiz. Burada tamamen dürüst olacağım, biz hem Yunanistan hem de Türkiye'nin desteğini alıyoruz. Ama aynı zamanda hem Yunanistan hem de Türkiye'ye yöneltmek istediğimiz sorularımız var. Her ülkenin kendi menfaatleri var."
"Aldığımız destekler için minnettarım. Tüm Yunan halkının bizi desteklemesini isteriz. Diğer taraftan Yunanistan ekonomisinin önemli bir gelirinin turizmden geldiğini biliyoruz. Rus turistler de Yunan ekonomisine uzun yıllar boyunca önemli katkı sundu."
"Aynı şey Türkiye için de geçerli. Bir yandan Türkiye, Ukrayna'yı desteklemek için arabulucu rolünü üstleniyor. Diğer yandan örneğin Rus turistler için turizm hazırlıkları yapıyor. Bunu da görüyoruz. Ben bir devlet başkanı olarak, dostane ilişkilere sahip olmak isterim. Ama bu şekilde olmaz. Bunu söylemek zorundayım. Bu meseleyi bu şekilde ele alamazsınız. Bu bir çifte standarttır. Bu adil değil. Bu nedenle Türkiye'nin dikkatini bu noktaya çekiyorum. Çünkü bir tercih yapılmalı. Siz gerçeğin tarafında mısınız, değil misiniz?"
Bahçeli: Zelenskiy Türk insanına güvense daha iyi olur

Öte yandan Türkiye'den henüz Zelenskiy'nin eleştirilerine resmi bir açıklama gelmezken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Zelenskiy, Yunanistan'a değil de Türk milletine güvense daha iyi olur" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in, Türkiye'yi Rus turistlere yönelik kampanyaları nedeniyle eleştiren açıklamalarına değinen Bahçeli, "Ukrayna-Rusya Savaşı'nda dünya ülkelerinin ortaya koymuş olduğu tavırları, duruşları dikkate aldığı zaman Zelenskiy'in Türk milletine, Türk devletine, Türkiye Cumhuriyeti hükümetine çok saygılı bir üslup kullanması lazım" şeklinde konuştu.

"Batının tahrikleriyle bazı ülkelerin savaşı kalıcı kılmaya yönelik çabalarıyla konuşma yapmak doğru değildir" diyen Bahçeli konuşmasında, "Bugün için Rusya-Ukrayna Savaşı'nı İstanbul Barış Projesi ile çözmeye yönelen tek ülke Türkiye'dir. Zelenskiy, Yunanistan'a değil de Türk milletine güvense daha iyi olur." ifadelerine yer verdi.

AK Parti milletvekili Şamil Tayyar da "Zelenskiy, Rus turistleri kabul ettiği için Türkiye’ye kırgınmış. SİHA gönder. Binlerce yetimi, öksüzü kabul et. Yüzlerce yardım tırını ulaştır. Barış için kendini parala. Sen kalk Yunan kanalında saçmala. Aptal komedyen!" ifadelerini kullandı. 

Etiketler
  Kaynak: Euronews
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avrupa Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI