Zorunlu aşı mecliste | Parlamentoda hükümete totalitarizm suçlaması

Avusturya parlamentosu şu saatlerde sert tartışmalara sahne oluyor. Şubat ayında uygulanması planlanan zorunlu aşı yasa tasarısı perşembe günü Ulusal Konsey’de vekiller tarafından görüşülüyor. Zorunlu aşıya karşı çıkan FPÖ lideri, hükümeti totalitarizmin önünü açmakla, hükümet ise FPÖ’yü bilim karşıtı olmakla suçladı.
 Tarih: 20-01-2022 17:13:11
Zorunlu aşı mecliste | Parlamentoda hükümete totalitarizm suçlaması

183 sandalyeli Avusturya meclisinde zorunlu aşı büyük bir ihtimalle kabul edilecek. Ancak ön görüşmelerde Özgürlük Partisi [FPÖ] Lideri Herbert Kickl, hükümeti yalan söylemekle suçlayarak, zorunlu aşı olmayacağı taaddüdünde bulunduğunu hatırlattı. 

Kickl, hükümeti totalitarizmin önünü açmak için aşı zorunluluğunu kullandığını söyleyerek, bundan sonra hangi dayatmaların geleceğini çok merak ediyoruz dedi. 

FPÖ lideri, zorunlu aşıya karşı olanların parlamentoda azınlıkta olduğunu ancak halkın bunu unutmayacağını ve er veya geç bunu cezalandıracağını söyledi. 

FPÖ bilimi inkâr ediyor

Öte yandan hükümet kanadından gelen savunma da ise, FPÖ’nün korona aşısının güvensizliği konusunda yalan haber yaydığını ve bilimsel verilere inanmayarak aşının yararını inkâr ettiğini ileri sürdü. Bilim karşıtı olarak suçlanan FPÖ, aynı zamanda ülkede salgının daha uzun sürmesinde katkısı olduğu vurgusu yapıldı. 

Sağlık Bakanı Mückstein, konuyla ilgili ilk raporunda aşının kendisiyle ilgili şüpheleri gidermeye çalıştı. FPÖ tarafından şüpheler dile getirildikten sonra, "Bütün kanıtlar, Avusturya'da mevcut olan tüm hazırlıkların güvenli olduğunu gösteriyor" dedi. Covid 19 aşısı güvenlidir, virüsü kontrol altına almak için yüksek bir aşı oranına ihtiyacınız var. Aksine iddialar aynı zamanda toplumu bölmeye hizmet ederek yalan haberlerin yayılmasını ve durumu daha da tehlikeli hale gelmesini sağladı dedi. 

Yeşiller Partisi kulp başkanı Sigrid Maurer FPÖ liderine dönerek, "Aşı aynı zamanda gerçeklerin ve deneyciliğin inkarına karşı bilimin bir zaferidir" dedi. 

Öte yandan, Yeşiller Partisi Milletvekili Ewa Ernst-Dziedzic, tasarıyı onaylamak istemediği için toplantıya katılmadı. | ©  DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: DerVirgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI