Kulaktan kulağa anlatılan ‘Sinop Kulak Mantısı’ Viyana’da tanıtıldı

Sinop Valisi Mustafa Özarslan öncülüğünde başlatılan ‘Sinop Kulak Mantısı’ tanıtımı kapsamında Viyana’ya gelen Feride Özdemir, Damak Restoranında katkılarıyla Sinop mutfağını Viyana’da tanıttı.

Kulaktan kulağa anlatılan ‘Sinop Kulak Mantısı’ Viyana’da tanıtıldı

| Gastronomi yazarı chef Mehmet Kudat

Sinop’u ziyaret edenlerin, döndükleri memleketlerinde Sinop’ta yedikleri mantıyı övgüyle anlatmaları sayesinde, Sinopluların “kulaklı mantı” dedikleri lezzet, ‘Sinop Kulak Mantısı’ olarak uluslararası bir üne kavuşmuştur.

Sinop Valisi Mustafa Özarslan, Sinop İl Genel Meclis Başkan Yakup Üçüncüoğlu, AK Parti Sinop İl Genel Meclis Başkanı Fatih Özçelik, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi ve Viyana’nın sevilen simalardan Cemil Yıldız’ın katkılarıyla Sinop’tan Viyana’ya gelen mantı ustası Feride Özdemir, Sinop mutfağının en meşhur lezzeti ‘Sinop Kulak Mantısını Viyanalılara tanıttı.

Gastronomi yazarı chef Mehmet Kudat olarak Feride Özdemir ile, iş insanı Volkan Akın tarafından bizlere mutfağı acılan Damak Restoranda Sinop Kulak Mantısını yaptık.

Peki, Sinop Mantısı nasıl yapılır?

Mantının her hali mükemmel! Bu sefer bir değişiklik yapıp enfes tereyağı ve cevizi bir araya getiren Sinop mantısını denedik, bütün ekip parmaklarımızı yedik!

Şimdi Feride Özdemir’e soralım neden Sinop mantısı diğer mantıklardan farklı?

“Biz mantımızı hiç anlatmıyoruz, gelen misafirler kulaktan kulağa anlatıyor. Sinop’un eşsiz lezzetlerinden cevizli Sinop mantısının özelliklerinden bahsederek, gelen turistler mantımızı yiyorlar, sonrasında memnuniyetlerini dile getiriyorlar ve diyorlar ki ‘sizin mantınız bir başka.

Ne var bu mantınız da sizin diye soruyorlar…

Sonrasında misafirlerimiz memleketlerine gidiyorlar ve diyorlar ki ‘Biz Sinop’ta bir mantı yedik. Bu sözler yayılarak Sinop mantısının adının duyulmasının temellerini oluşturdu. Yani kısacası biz hiçbir zaman Sinop mantısı yapıyoruz demedik. ‘Biz mantı yapıyoruz, kulaklı mantı yapıyoruz’ dedik. Sinop mantısı durumu tamamen Sinop’a gelen turistlerimizce koyulan isimdir. ‘Sinop’ta bir mantı yedim, çok lezzetliydi’ şeklinde yayılması sonucu Sinop mantısının temelleri oluşmuştur” dedi.

Cevizli mantı hiçbir yerde yok

Sinop mantısının diğer mantılardan farkını anlatan Sinoplu Feride Özdemir, “Sinop mantısı neyi farklı dersek; bükümü farklı ve evlerde yapılan mantılardan hamuru daha ince ve uçları farklı şekilde birleştiriliyor. Sinop mantısının popüler olmasının en büyük sebeplerinden biri ise cevizli ve yanında yoğurtlu alana sahip olmasıdır. Çünkü Türkiye’de mantının bu şekilde sunulan hali hiçbir yerde yok. Gelen misafirlerimiz diyorlar ki ceviz bizlere tatlıyı anımsatıyor, mantı ile birlikte nasıl olur? Ama genelde gelen yerli – yabancı turistler memnun kalıyorlar.
Biz Sinop’ta mantıyı 1989’dan beri yapıyoruz. Ürünlerimizi müşterilerimizin damak tadına göre servis ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye’yi, Türk mutfağını anlatmak için binlerce kilometre yol geldiniz. Bu nasıl bir duygu?

Feride Özdemir: Öncelikle bana büyük katkılar sağlayan ev sahipliği yapan Cemil Yıldız ve Damak restoran işletme sahibi Volkan Akın’a sonsuz teşekkür ediyorum.

Evet şimdi bu meşhur Sinop mantısı nasıl yapılıyor bakalım…

Sinop Mantısı Tarifi 

Malzemeler:

Hamuru için

* 2 yumurta

* 2 su bardağı su

* Aldığı kadar un

İç harcı için

* 1 soğan

* 400 g kıyma
* 1 tatlı kaşığı karabiber

Haşlamak için

* Zeytinyağı

* Tuz

* Su

Sosu için

* 3 diş sarımsak

* 2 su bardağı yoğurt

* 200 g tereyağı

* 2 su bardağı iri çekilmiş ceviz içi

Emeği geçen herkese Şükranlarımı sunuyorum | ©DerVirgül

Yayınlama: 12.12.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.