Bulgaristan sınırında 20 km kuyruk | Sırbistan sınırında tekrar kontrol

Bulgaristan, 31 Mart’tan itibaren AB’de serbest dolaşım imkanı sağlayan Schengen Bölgesi’ne katılacağı için Türkiye sınırında kontrolleri sıkılaştırdı.

Bulgaristan sınırında 20 km kuyruk | Sırbistan sınırında tekrar kontrol

Bu yıl Romanya ve Bulgaristan 31 Mart itibariyle 400 milyon vatandaşa üye ülkeler arasında serbest dolaşım imkanı sağlayan Schengen bölgesine katılacak. İki ülke 2007’den bu yana Avrupa Birliği (AB) üyesiydi fakat sınırlardan arındırılmış bölgenin bir parçası olmadıkları için yolcuların girişte pasaport göstermeleri gerekiyordu.

Yaşanan gelişmenin ardından Türkiye’den Bulgaristan’a açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı karşısındaki Bulgar gümrüğü Lesovo’da kontroller sıkılaştırılmaya başlandı. Bulgar yetkililer, Türkiye sınırında kontrolleri artırdı. Kontrollerin artmasıyla, Türkiye’den aldıkları yükü Avrupa ülkelerine götürmek için sınır kapısına gelen TIR’lar son günlerde uzun kuyruklar oluşturuyor. Tırların Bulgaristan’dan sonra tekrar Sırbistan da bekletildiği belirtiliyor.

Odatv’nin haberine göre, Hamzabeyli yolu üzerinde 20 kilometreyi bulan kuyrukta saatlerce bekleyen TIR şoförleri, sorunlarına çözüm bulunmasını istedi.

Türk vatandaşları vize alamıyor

Öte yandan Avrupa’ya gitmek isteyen Türk vatandaşları vize alamıyor. Turizmin yanı sıra, iş, sanat, sağlık, spor, kültür ya da eğitim için Avrupa’ya gitmek isteyip vize alamayan Türk vatandaşlarının oranı yüzde 60-70’leri buldu. Seyahat acenteleri de Konsolosluk ve Büyükelçiliklerde vize işlemi yapan şirketlerden randevu alamıyor.

İltica talepleri ve gri pasaportlu kaçakların da etkisi ile başvuruların büyük bölümü reddediliyor, 180-230 Euro arasında ödenen ücretler yanıyor.

Türkler özellikle Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Polonya gibi ülkelerden çok zor vize alıyor. Shengen vizesi alanlar da hangi ülkenin büyükelçiliğinden bu vizeyi aldıysa ilk olarak o ülkeye gitmediği taktirde sıkıntı yaşıyor ve giriş kapılarından geri çevrilebiliyor.

Yayınlama: 23.03.2024
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.