Kosova | Gerginlik yeniden tırmanıyor

Kosova’da Sırpların çoğunlukta olduğu kuzey bölgesinde bir polisin öldürüldüğü saldırı sonrası çatışmalar sürüyor. Başbakan Kurti, bölgede kuşatılan silahlı kişileri teslim olmaya davet etti. AB saldırıyı kınadı.

Kosova | Gerginlik yeniden tırmanıyor

Kosova’da Sırpların yoğun olarak yaşadığı kuzey bölgesinde emniyet güçlerine yönelik kurulan pusuda bir polis memurunun hayatını kaybetmesi, bir polisin de yaralanmasının ardından yükselen tansiyon düşmüyor.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, saldırının ardından bölgedeki çatışmaların sürdüğünü duyurdu. Kurti, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Polise ateş etmeye devam ediyorlar. Sırbistan’ın kuzeydeki terör saldırılarına sponsor olmayı bırakması için çağrıda bulunmamızın nedeni buydu” dedi.

Yaşananlarla ilgili bir basın toplantısı da düzenleyen Kurti, bölgede “en az 30 silahlı kişinin” Kosova polisi tarafından kuşatıldığını belirterek “Bu kişileri güvenlik birimlerimize teslim olmaya davet ediyorum” dedi.

Kosova polisi, saldırganlardan üçünün öldürüldüğünü duyurdu.

Daha önce yaptığı açıklamada saldırıyı kınayan Kosova Başbakanı Kurti, gerçekleştirilen pusuyu bir “terör eylemi” olarak nitelendirmişti. “Ağır silahları bulunan bu maskeli saldırganların profesyonel olduğunu” söyleyen Kurti, “Belgrad’daki yetkililerden siyasi, mali ve lojistik destek alan organize suç ülkemize saldırıyor” ifadesini kullanmıştı.

Başkent Priştine’nin 55 kilometre kuzeyindeki Banjska köyünün girişindeki köprü yolunun plakasız iki kamyonla kapatılması üzerine bölgeye intikal eden Kosovalı polislere pusu kurulmuştu. Kosova emniyetinden yapılan açıklamada, “Polis birimleri, blokaj ihbarı yapılan yerin yakınlarına vardığında, farklı noktalardan gerçekleştirilen ve el bombasının yanı sıra omuzdan atılan füzeler dâhil çeşitli silahların kullanıldığı saldırılara hedef oldular” denilmişti.

AB’den kınama
Kosova’daki saldırı, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından da kınandı.

Borrell, “Silahlı bir çete tarafından Kosova polis memurlarına yönelik düzenlenen bu korkunç saldırıyı en güçlü şekilde kınıyorum” açıklamasında bulundu.

“Saldırıya ilişkin tüm gerçeklerin açıklığa kavusturulması gerektiğini” belirten Borrell, “Sorumlular adalet önüne çıkarılmalı” diye ekledi.

Silahlı grubun kuşatıldığı Banjska Manastırı civarında devam eden gerginliğin “daha da fazla sayıda masum insanın canını tehlikeye attığını” söyleyen AB yetkilisi, “Bu saldırılar derhal durdurulmalı” dedi.

AB’nin Hukukun Üstünlüğü Misyonu’nun (EULEX) Kosova’daki yetkililerle ve NATO’nun barış gücü KFOR ile temas hâlinde olduğunu ifade eden Borrell, Avrupa Birliği’nin bu ülkenin kuzeyinde gerginliğin düşürülmesi için yaptığı çağrıyı yineledi.

Bölgede gerginlik Kosova hükümetinin geçen Mayıs’ta Sırpların çoğunlukta olduğu dört ayrı belediyede Arnavut kökenli belediye başkanı seçtirme girişiminin ardından yeniden yükselmişti.

Bölgedeki çatışmalarda onlarca NATO barış gücü askeri ve 50 Sırp protestocu yaralanmıştı. Tansiyonun giderek yükseldiği bu dönemde Sırbistan üç Kosovalı polisi gözaltına almıştı. Polisler daha sonra Sırbistan mahkemesi tarafından serbest bırakılmıştı.

Kosova 2008 yılında Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etti. Ancak bu bağımsızlık ilanını tanımayan Kosovalı Sırplar, başkentlerini Belgrad olarak kabul ediyor. Kosova nüfusunun yüzde 90’ını Arnavut kökenliler oluşturuyor.|DW

Yayınlama: 25.09.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.