Üniversiteye silahlı saldırı | 10 Ölü, Onlarca Yaralı

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da bir üniversiteye silahlı saldırı düzenlendi.

Üniversiteye silahlı saldırı | 10 Ölü, Onlarca Yaralı

Saldırganın, polis tarafından “etkisiz hale getirilmeden” önce birkaç kişiyi öldürdüğü, onlarca kişiyi yaraladığı açıklandı.

Çek polisi, Prag’ın Jan Palach Meydanı’ndaki fakülteye düzenlenen silahlı saldırıya müdahale ettiğini ve saldırganın “etkisiz hale getirildiğini” bildirdi.

Polis, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada “Şu anda tüm bina tahliye ediliyor ve olay yerinde çok sayıda ölü ve onlarca yaralı var” dedi.

Reuters haber ajansı, Charles Üniversitesi Sanat Fakültesi’ndeki personel ve öğrencilere gönderilen bir e-postada, binalarından birinde silahlı birinin bulunduğu ve “yerinizden ayrılmayın” denildiğini bildirdi.

| Olay yerinden görüntüler: 

Reuters’ın gördüğü e-postada, “Hiçbir yere gitmeyin, ofislerdeyseniz kilitleyin ve kapının önüne mobilya yerleştirin, ışıkları kapatın” yazdığı kaydedildi.

Bir X kullanıcısı, çömelerek saklanan bir grup öğrencinin fotoğrafını paylaştı.

Polis, şehrin işlek bir caddesinde yer alan üniversite binasının bitişiğindeki meydanı ve bölgeyi kapattı

İçişleri Bakanı Vit Rakusan Çek televizyonunda yaptığı açıklamada, “İlk bilgilere göre, saldırganın ölmüş olması gerekiyor, olay yerinde ölü ve yaralılar var, şimdi nihai sayı hakkında spekülasyon yapmayacağım” dedi.

Başbakan Petr Fiala ülkenin doğusuna yapacağı geziyi iptal ettiğini ve Prag’a doğru yola çıktığını açıkladı.

Çek Cumhuriyeti’nde silahlı suçlar nadiren işleniyor. Polis, Aralık 2019’da 42 yaşındaki bir silahlı saldırganın Çek Cumhuriyeti’nin doğusundaki Ostrava kentinde bir hastanenin bekleme salonunda altı kişiyi öldürdükten sonra kaçtığını ve kendini vurarak öldürdüğünü söyledi.

2015 yılında bir kişi Uhersky Brod’daki bir restoranda sekiz kişiyi vurduktan sonra intihar etmişti.

Yayınlama: 21.12.2023
Düzenleme: 21.12.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.