Hükümetten, 50’li yılların aile politikasını durdurması istendi

Avusturya parlamentosunda onaylanan, çocuk yetiştirmenin eşler arasındaki paylaşımını düzenleyen yasa, İşçi Odaları [AK] başkanı Renate Anderl tarafından eleştirildi ve “Çocuk yetiştirmenin eşler arasındaki paylaşımında acilen bir iyileştirmeye ihtiyaç var” dedi…

Hükümetten, 50’li yılların aile politikasını durdurması istendi

“AB Üye Devletleri ortaklaşa bir Uyumluluk Direktifi kabul etti. Avusturya’daki uygulama bunun gerisinde kalmıştır. Federal Hükümet, çocuk yetiştirme sorumluluğunun eşler arasında paylaşılmasını teşvik etme fırsatını bir kez daha kaçırdı” diyor AK Başkanı Renate Anderl.

Özellikle de AK’nin yeniden giriş izleme verilerine göre, kadınlar doğumdan sonra daha uzun süre evde kaldıkları ve aynı zamanda babaların katılımı azaldığı için adım atmanın tam zamanı vurgusu yapıldı.

İşçi Odaları [AK] başkanı Renate Anderl

Dün Ulusal Konsey’de kabul edilen yasa değişikliği, aileler için esnekliği arttırmak yerine ebeveynlerin önüne yeni engeller koymaktadır. Örneğin, 24 aylık bir doğum izni gelecekte ancak babanın iki aydan fazla izin alması halinde mümkün olacaktır. Eğer baba bundan faydalanmazsa, yine sorunlu hale geliyor.

Anderl şöyle devam etti: “Özellikle kırsal bölgelerde iki yaşın altındaki çocuklar için çocuk bakım yeri eksikliği var. Bu da annelerin işgücü piyasasına girmesini daha da zorlaştırıyor.” Üstelik bu önlemlerin babaların katılımını arttırması da beklenmiyor.

Ayrıca, ebeveynlerin yarı zamanlı çalışmasına ilişkin yeni düzenleme birçok komplikasyonu da beraberinde getirmektedir. Çocuğun sekizinci yaşına kadar uzatılması ilk bakışta olumlu görünse de şeytan her zaman olduğu gibi ayrıntıda gizlidir. Ebeveynlerin yarı zamanlı çalışması en fazla yedi yıl için mümkün olup, çalışma yasakları ve doğum izninin düşülmesi gerekmektedir. “Gelecekte ebeveynler ne zamana kadar ebeveyn yarı zamanlı izni kullanabileceklerini zahmetli bir şekilde hesaplamak zorunda kalacaklar – başka bir deyişle, rahatlama yerine yeni engeller.

Çocuk yetiştirmenin eşler arasındaki paylaşımında acilen bir iyileştirmeye ihtiyaç var. Çünkü AK’nin yeniden giriş izleme verilerinin de gösterdiği üzere, 2018’in dördüncü çeyreğinde doğum yapan kadınların yeniden giriş oranı, çocuğun ikinci doğum gününde 2017’nin dördüncü çeyreğine kıyasla yüzde üç puan daha düşüktü. AK Başkanı, “Bu nedenle kadınlar yine evde daha uzun süre kalıyor ve daha az gelir, daha az kariyer fırsatı ve daha az emeklilik maaşı gibi tüm olumsuz sonuçlarıyla birlikte işgücüne geç katılıyor” dedi. Anket ayrıca babaların katılımının 2017’den bu yana sürekli azaldığını da gösteriyor. Bu arada, çocuk bakım parası alan erkeklerin oranı 2012 seviyesine gerileyerek yaklaşık %14’e düşmüştür.

“Çocuk bakımının eşler arasında paylaşılması treni yanlış yönde ilerliyor. Ve şimdi rota yeniden yanlış belirleniyor. Ebeveynlerin acilen basitleştirmelere ve babaların doğru teşviklere ihtiyacı var ki 1950’lerin aile politikasına geri dönmeyelim ve gelecek için ortaklığı teşvik edelim.”|©DerVirgül

Yayınlama: 21.09.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.