Market alışverişleri iki yılda yüzde 43 daha pahalı hale geldi

Avusturya’da tüketiciler için fiyat artışları bir fiyat şoku anlamına geliyor, çünkü 2021’e kıyasla artışlar artık endişe verici: Yapılan araştırmaya göre, alışveriş sepeti iki yılda ortalama yüzde 43 civarında daha pahalı hale geldi.

Market alışverişleri iki yılda yüzde 43 daha pahalı hale geldi

Ucuz gıda ve temizlik ürünleri Eylül ayında bir yıl öncesine kıyasla ortalama yüzde sekiz daha pahalı. Yedi süpermarket ve indirim marketlerindeki en ucuz 40 gıda ve temizlik ürününü kapsayan güncel İşçi Odaları [AK] Fiyat Monitörü’nün de gösterdiği gibi, fiyat artışı özellikle bireysel ürünlerde dikkat çekicidir.

AK Fiyat Monitörü: Ucuz ürünler Eylül ayında en yüksek fiyatta

Eylül 2022’de en ucuz ürünlerden oluşan bir alışveriş sepeti ortalama 68,10 Euro’ya mal olurken, Eylül 2023’te fiyat ortalama 73,30 Euro’ya yükseldi [artı yüzde 7,6]. Birçok düşük fiyatlı gıda ve temizlik ürünü tüketiciler için hala belirgin şekilde pahalıdır.

Enflasyonun Eylül 2021 ile karşılaştırılması tüm ürünler için aşırıdır. Ayçiçek yağı yine yaklaşık yüzde 24 daha ucuz, ancak Eylül 2021’e kıyasla tüketiciler hala yaklaşık yüzde 101 daha fazla ödüyor. Buğday ununun fiyatı 2021 ve 2023 yılları arasında yüzde 113 oranında artmıştır. Penne makarna için iki yıl öncesine göre yüzde 90, patates için yüzde 80 ve diş macunu için yüzde 71 daha fazla ödeme yapmak anlamına geliyor.

Viyana’daki süpermarketler ve indirim mağazalarındaki fiyatlar karşılaştırıldı

AK Fiyat Monitörü hakkında: 4-7 Eylül tarihleri arasında Viyana’daki yedi süpermarket ve indirim mağazasında [Billa, Billa Plus, Spar, Interspar, Hofer, Penny ve Lidl] en ucuz 40 gıda ve temizlik ürünü araştırıldı. AK, ürünler için mevcut en ucuz teklifi [yani en düşük temel fiyata sahip olanı] seçmiştir. Promosyonlar dikkate alınmış, ancak müşteri kartı veya miktar indirimi fiyatları dikkate alınmamıştır.| ©DerVirgül

Yayınlama: 22.09.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.