13 İsrailli rehine, 39 Filistinli tutuklu daha serbest bırakıldı

İsrail ile Hamas arasında yapılan anlaşma gereği, Gazze’deki 13 İsrailli ve 4 Taylandlı toplam 17 rehine daha saatler süren gecikmenin ardından Cumartesi gecesi serbest bırakıldı. İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan 39 Filistinli de Batı Şeria’da serbest bırakıldı.

13 İsrailli rehine, 39 Filistinli tutuklu daha serbest bırakıldı

Televizyonlardan yayınlanan görüntüler, Hamas’ın Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne teslim ettiği rehinelerin Cumartesi geç saatlerde Mısır tarafındaki Refah Sınır Kapısı’na geçtiğini gösterdi.

Serbest bırakılan 13 İsrailliden altısı kadın ve yedisi çocuk. Rehinelerin en küçüğü, üç yaşındaki Yahel Shoham, annesi ve erkek kardeşiyle birlikte serbest bırakıldı, ancak babası halen rehine.

İsrail rehinelerin İsrail’e ulaştığını ve sağlık kontrolünden geçirildikten sonra aileleriyle yeniden bir araya geleceklerini açıkladı.

Bunun karşılığında Batı Şeria’da 39 Filistinli tutuklu daha İsrail tarafından serbest bırakıldı. Yetkililer, bu kişilerin üç farklı İsrail hapishanesinden serbest bırakıldığını belirterek, bunların tamamının kadın veya 18 yaş veya altı küçük çocuklar olduğunu ekledi. Bu kişiler Doğu Kudüs’teki veya işgal altındaki Batı Şeria’daki evlerine geri gönderdi.

Reuters’a konuşan bir görgü tanığı, serbest bırakılan bazı Filistinlileri Ramallah’taki El Bireh Belediye Meydanı’nda binlerce kişinin karşıladığını söyledi.

Hamas’ın İsrail’i dört günlük ateşkes anlaşmasını ihlal etmekle suçlamasının ardından tahliyeler birkaç saat ertelenmişti. İsrail bu suçlamayı reddetti.

Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları, Gazze’nin kuzeyine yardım ulaştırılması ve serbest bırakılacak Filistinli mahkumların seçim kriterleri konusunda sorunlar olduğunu söylemişti.

Cumartesi, Katar’ın arabuluculuk ettiği anlaşma uyarınca takasın gerçekleştiği ikinci gündü.

İsrail yetkilileri Gazze’de hâlâ 195 rehinenin tutulduğunu söylüyor.

Cuma günü Gazze’deki 13 İsrailli, 10 Taylandlı ve bir Filipinli olmak üzere toplam 24 rehine serbest bırakılmıştı.

Bu 13 kişinin içerisinde yaşları iki, dört, altı ve dokuz olan dört çocuk ve 85 yaşında bir kadın da bulunuyordu.

İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan 39 Filistinli de Batı Şeria’da serbest bırakıldı. Büyük kısmı hüküm giymemiş bu 39 kişi içerisinde 24 kadın ve 15 erkek çocuğu bulunuyordu.

İsrailli yetkililer serbest bırakılan tutukluların listesini de yayımladı.

Filistinli tutuklular Cuma günü erken saatlerde İsrail’deki iki hapishaneden Batı Şeria’da İsrail’e ait bir askeri mahkeme kompleksine götürülmüştü.

İnsan hakları örgütleri, İsrail hapishanelerinde hiçbir suçlama olmaksızın tutulan Filistinlilerin sayısının 7 Ekim saldırılarından bu yana arttığını söylüyor.

Şu anda güvenlik gerekçesiyle 6 binden fazla Filistinlinin İsrail tarafından tutuklandığı düşünülüyor. Bu insanların pek çoğu hâlâ yargılanmayı bekliyor.

Katar’ın arabuluculuğuyla yapılan anlaşma, rehine takasıyla birlikte çatışmalara dört gün ara verilmesini içeriyordu.

Anlaşma kapsamında 50 İsrailli rehine ile birlikte hapishanelerde tutuklu bulunan 150 Filistinlinin dört gün içinde serbest bırakılması planlanıyor.

Mısır’ı Gazze’ye bağlayan Refah Sınır Kapısı’ndan da tıbbi malzeme, akaryakıt ve gıda ürünleri taşıyan 60 TIR’ın geçişine izin verildi.

Hamas, 7 Ekim’deki saldırılarında 1.200’den fazla insanı öldürmüş ve 240 civarında da insanı rehin almıştı.

Bunun ardından İsrail de Gazze’ye yönelik saldırılarında 14 binden fazla insanı öldürdü.

BBC’ye konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun üst düzey bir danışmanı Mark Regeb, serbest bırakılan rehinelerden dolayı “çok mutlu” olduğunu ancak “büyük çoğunluğunun hâlâ Gazze’de Hamas’ın kontrolü altında olduğunu” söyledi.

Regeb, bu durumu “buruk bir sevinç” olarak nitelendirdi.

Daha fazla rehinenin serbest bırakılması halinde İsrail’in dört günlük ateşkesi uzatmaya “istekli” olduğunu belirten Regeb, ancak ülkesinin Gazze’deki askeri operasyonuna devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Hamas’ın rehineleri serbest bırakmasının arkasında “askeri baskıyı hissetmeleri” olduğunu savunan Regeb, “Rehinelerimizin serbest bırakılmasını sağlayacak şekilde hareket ettik” dedi.| BBC

| Doğu Ekspresi Belgeseli [Beyaza Yolculuk]

 

Yayınlama: 26.11.2023
Düzenleme: 26.11.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.