Banka, müşterilerinin hesaplarına yanlışlıkla 90 milyon Euro yatırdı

Şimdi banka, hesap sahiplerine yanlışlıkla yatırılan paraları geri almaya çalışıyor.

Banka, müşterilerinin hesaplarına yanlışlıkla 90 milyon Euro yatırdı

Hindistan’daki kamu sektörü bankası, hesap sahiplerine “hatalı” transferlerle yanlışlıkla verdiği yaklaşık 8,2 milyar rupiyi [yaklaşık 89.754.000 Euro] hızla geri almaya çalışıyor.

UCO bankası, çevrimiçi havale hizmetlerindeki bir hatanın, bankanın aslında fonları kendisi almamasına rağmen diğer bankaların müşterilerinin gerçekleştirdiği işlemler için müşterilere ödeme yapmasıyla sonuçlandığını açıkladı.

Banka, 10-13 Kasım tarihleri arasında Anında Ödeme Hizmetini (IMPS) devre dışı bırakan “şirket içi teknik sorunu” araştırdığını söyledi.

UCO’nun perşembe günü yaptığı açıklamada, hesaplara yanlışlıkla yatırılan miktarın 6,4 milyar rupinin (yaklaşık 70.499.000 Euro) yani yüzde 79’unu geri aldığını belirtti.

IMPS, telefon uygulamaları veya internet bankacılığı aracılığıyla anında para göndermek ve almak için kullanılıyor. Hizmeti, Hindistan Ulusal Ödemeler Kurumu (NPCI) işletiyor.

Banka, menkul kıymetler borsası ibrazında, “Banka çeşitli proaktif adımlar atarak alıcıların hesaplarını bloke etti ve tutarın takriben yüzde 79’una denk gelen 8,2 milyar rupinin yaklaşık 6,49 milyar rupisini korumayı ve geri almayı başardı” dedi.

Banka, kalan tutarın geri alınması için işlemleri başlattığını ve olayı “gerekenin yapılması” için kolluk kuvvetlerine bildirdiğini söyledi.

Banka, diğer tüm kritik sistemlerin çalışır ve kullanılabilir durumda olduğunu tekrarlıyor ve temin ediyor. Banka, müşterilerine güvenli ve korunaklı hizmet sunmaya devam ediyor.

Söz konusu olaydan kaynaklanan finansal etki henüz tespit edilmemiştir ve eğer varsa banka bunu tespit ettiğinde bunu bildirmek için çabalayacaktır.

PTI haber ajansına göre banka, bir önceki yıl aynı çeyrekteki 5,05 milyar rupiye  kıyasla Eylül 2023’te sona eren çeyrekte 4,02 milyar rupiye gerileyerek yüzde 20 zarar bildirdi.

Bankanın genel merkezi Hindistan’ın doğusundaki Kalküta kentinde bulunuyor.

Yayınlama: 17.11.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.