Dünyanın en iyi ‘ekmekli yemekleri’ açıklandı | Döner de listede

Geleneksel tarifleri öne çıkarmasıyla bilinen Taste Atlas (Lezzet Atlası) adlı web sitesi dünyanın en iyi ekmekli yemeklerini açıkladı.

Dünyanın en iyi ‘ekmekli yemekleri’ açıklandı | Döner de listede

Lezzet eleştirmenlerinin incelemelerini ve yemekler hakkında yapılan araştırmaları bir araya getiren seyahat rehberi TasteAtlas, dünyanın en iyi ekmekli yemeklerini sıraladı.

Listede 10’uncu sırada tombik döner, 19’uncu sırada döner kebap yer aldı. 29’uncu sırada da ıslama köfte kendine yer buldu.

 

Listede 41’inci sırada ise tantuni yer aldı. 68’inci sıraya gözleme, 73’üncü sıraya yufka, 78’inci sıraya pita ekmeği, 79’uncu sıraya da Ramazan pidesi geldi.

Listede 84’üncü sırada etli ekmek, 99’uncu beyti kebap yer aldı.

1. Pan de bono / Kolombiya

Manyok nişastası, peynir, yumurta ve ülkenin bazı bölgelerinde guava ezmesinden yapılan bir tür Kolombiya ekmeğidir.

2. Kepta duona (Kızarmış ekmek) / Litvanya

Kepta duona, dilimlenmiş çavdar ekmeğinden oluşan ve çıtır çıtır olana kadar kısa sürede kızartılan bir atıştırmalıktır. Ekmek, yağda tavada kızartılmadan önce genellikle ince şeritler halinde dilimlenir ve genellikle sarımsakla (duona su česnaku) ovulur, modern çeşitler ise genellikle üzerine peynir (duona su sūriu) veya mayonez eklenir.

3. Taco / Meksika

Taco, Meksika’nın ulusal yemeğidir ve taco kelimesinin bir kağıt parçasına sarılıp kayaların içine yerleştirilen barut anlamına geldiği 18. yüzyıldaki Meksika gümüş madenlerine kadar uzanır.

4. Banh mi / Vietnam

Bánh mì, popüler bir Vietnam sandviç çeşididir.

5. Carne asada tacos (Kavrulmuş etli taco) / Meksika

Carne asada tacoları tarihteki ilk tacolardır. İlk taconun 1500’lü yıllarda sıcak kömür üzerinde pişirilen ince et dilimlerinden yapıldığına inanılıyor. Et, mısır tortillasına yerleştirildi ve üzerine guacamole, soğan, kırmızı biber ve limon (carne asada taco olarak da bilinir) eklendi.

6. Gringas / Meksika

Gringas, marine edilmiş domuz eti, peynir ve en yaygın olarak ananas dilimleri ile doldurulmuş un ekmeği ile yapılan tipik bir Meksika yemeğidir. Müşterinin tercihine göre yemeğe soğan, kırmızı biber sosu ve kişniş eklenebilir.

7. Pão de queijo / Brezilya

Peynir ekmeği olarak çevrilen pão de queijo’nun kökenleri, manyok bitkisinin kalıntısını kullanmaya başlayan Afrikalı kölelerin mutfak icatlarına dayanmaktadır. İnce beyaz bir toz veya nişasta toplar halinde yuvarlanır ve pişirilir.

O zamanlar peynir eklenmiyordu, bu yüzden sadece fırınlanmış nişasta vardı, ancak 19. yüzyılın sonunda kölelik sona erdiğinde, diğer yiyecekler ilk kez Afro-Brezilyalıların kullanımına sunulmaya başlandı. Brezilya’nın mandıra merkezi Minas Gerais eyaletinde nişastalı toplara peynir ve süt eklenmeye başlandı ve pão de queijo yaratıldı.

8. Tacos al pastor / Meksika

Tacos al pastor, döner bir şişten alınan ince dilimlenmiş domuz eti dilimlerinden oluşan, bir tortilla üzerine yerleştirilen ve üzerine soğan, doğranmış kişniş, ananas parçaları, kırmızı biber ve salsa eklenen bir Meksika yemeğidir. Yemek, 19. yüzyılın sonlarında Meksika’ya çok sayıda göçmenle birlikte gelen Lübnan mutfak geleneklerinden gelişti.

9. Chilaquiles / Meksika

Chilaquiles, en temel haliyle, isteğe bağlı et ve sebzelerle birlikte kırmızı biber sosuna batırılmış kızarmış tortilla parçalarının bir araya getirilmesidir. Bu yemek, artık bayat tortillaları değerlendirmenin harika bir yolu olarak hem Meksika’da hem de Amerika Birleşik Devletleri’nde popülerdir.

10. Tombik döner / Türkiye

Tombik döner, kıyılmış etin pide ekmek olarak bilinen çörek şeklindeki gözleme içine doldurulduğu bir döner kebap çeşididir. Ekmeğin dış yüzeyi çıtır, iç kısmı ise yumuşaktır. Bu yemek genellikle müşterinin tercihine bağlı olarak domates, soğan, marul veya diğer çeşitli sebzeler ve soslar gibi ek malzemelerle servis edilir. Listenin tamamına buradan ulaşılabilir.

 

Yayınlama: 23.03.2024
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.