Japonya’da 7,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Japonya’nın batı kıyıları 7,6 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), sahil kentleri Ishikawa, Niigata ve Toyama için büyük tsunami uyarısında bulundu.

Japonya’da 7,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Depremde bazı konutların çöktüğü ve enkaz altında kalanların olduğu açıklandı. Japonya Kabine Genel Sekreteri Yoshimasa Hayashi basına yaptığı açıklamada enkaz altında en az altı kişinin olduğunu söyledi.

Çöken binalara ilişkin çok sayıda bildirim olduğunu belirten Hayashi, yetkililerin hasarla ilgili bilgi toplamaya devam ettiğini vurguladı.

Ulusal yayın kuruluşu NHK ise, Japon Denizi’nin kıyısındaki bazı noktaların 1 metre yüksekliğindeki tsunamiden etkilendiğini ve daha yüksek dalgaların beklendiğini aktadı.

Ishikawa bölgesinin kıyı kesimindeki Noto Yarımadası’nda yaşayanlara “acilen yüksek yerlere gitmeleri” çağrısı yapıldı.

NHK kanalındaki yayında büyük harflerle “TAHLİYE EDİN” yazısı yazıldı ve bölge sakinleri kış koşullarına rağmen daha yüksek yerlere kaçmaya çağrıldı.

Rusya da Uzak Doğu şehirleri Vladivostok ve Nahodka için tsunami uyarısında bulundu.

Reuters’ın aktardığına göre, JMA yetkilisi Toshihiro Shimoyama, gelecek günlerde daha güçlü depremlerin olabileceği konusunda uyardı.

NHK’nin bildirdiğine göre, Wajima şehrinde itfaiye en az 30 binanın çöktüğünü bildirdi.

Deprem, Wajima’ya 500 km uzaklıktaki Tokyo’dan da hissedildi.

Ishikawa ve Toyama’da deprem nedeniyle elektrik kesildi.

Son beş saat içinde, büyüklükleri 3.4 ile 7.6 arasında değişen yaklaşık 50 deprem yaşandı.

‘Noto’da kaydedilen en büyük deprem’
Meteoroloji Müdürlüğü depremin, Noto’da bugüne kadar kaydedilenlerin en büyüğü olduğunu açıkladı. Kayıt tutulmaya 1885 yılında başlandı.

Bir kurum yetkilisi ayrıca yayınlanan tsunami uyarısının, Japonya’nın tarihindeki en güçlü depremlerden biriyle sarsıldığı Mart 2011’den bu yana yayınlanan en büyük tsunami uyarısı olduğunu söyledi.

Etkilenen bölgelerde heyelan ve yangın riskinin arttığı bildirildi.

Ülkenin en büyük nükleer enerji operatörü Kansai Electric, etkilenen bölgedeki nükleer santrallerde “herhangi bir anormal durum” olmadığını açıkladı.

Kyodo haber kanalının yerel yönetimlere dayandırdığı haberine göre, Ishikawa bölgesinde yaklaşık 32 bin 500 evde elektrik kesintisi yaşandı.

Güney Kore için daha az etkili bir tsunami uyarısı yapıldı.

Güney Kore Meteoroloji Müdürlüğü, 0,3 metreye kadar ulaşması beklenen tsunami dalgalarının, yerel saatle 18:29 ile 19:17 arasında ülkenin doğu kıyısını vurabileceği konusunda uyardı.

2011 yılında Japonya’da 9,0 büyüklüğünde bir depremin ardından kuzeydoğu kıyılarını vuran tsunamide yaklaşık 18 bin kişi yaşamını yitirmiş ve binlerce kişi yerinden edilmişti. Tsunami, Fukushima enerji santralinde Çernobil’den bu yana en ciddi nükleer kazanın yaşanmasına neden olmuştu.|BBC

 

 

Yayınlama: 01.01.2024
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.