Ramazan ayında Mescid-i Aksa’ya ikinci kez baskın

İsrail polisi işgal altındaki Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya gece yeniden baskın düzenledi.

Ramazan ayında Mescid-i Aksa’ya ikinci kez baskın

Ramazan ayında önce dün sabah düzenlenen ilk baskında camiye giren İsrail güvenlik güçleri içeridekilere ses bombası ve plastik mermilerle müdahale etmiş, 350’den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

İsrail emniyet sözcüsü, ikinci baskında, taş ve havai fişek taşıyan onlarca Filistinli gencin içeride barikat kurmasını engellemek için güvenlik güçlerinin müdahale ettiğini söyledi.

Reuters haber ajansına göre, Mescid-i Aksa kompleksini yöneten Ürdün’e bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, İsrail polisinin namaz bitmeden içeri girdiğini ve ses bombaları ve plastik mermiyle ibadet edenleri tahliye etmeye çalıştığını kaydetti. Görgü tanıkları ise ibadet edenlerin polise bazı cisimler fırlattığını söyledi.

Filistin Kızılayı, İsrail kuvvetleri tarafından ses bombaları ve plastik mermiler kullanıldığını, 6 kişinin yaralandığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, şiddeti kınadı.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari günün erken saatlerinde, “Gerginliğin tırmanmasını istemiyoruz ancak her türlü senaryoya hazırız” dedi.

İkinci baskından önce Gazze’den İsrail’e iki roket atıldı. İsrail ordusu roketlerden birinin sınırı geçmediğini, diğerinin ise açık araziye düştüğünü kaydetti.

İlk baskında ne oldu?
İsrail polisi ilk baskında gözaltına alınanları, “taşlar, sopalar ve hava fişekler taşıyan kışkırtıcılar” olarak nitelendirmişti.

Filistinliler ise polisin, ses bombası ve plastik mermiler kullandığını ve 14 kişinin yaralandığını söylüyor.

İsrail polisinin açıklamasında “ellerinde havai fişek, taş ve sopalar bulunan maskeli kışkırtıcıların kendilerini içeri kilitlemeleri üzerine güvenlik güçlerinin camiye girmek zorunda kaldığı” öne sürüldü.

Açıklamada polislerin taşlandığı ve caminin içinden hava fişek atıldığı belirtilerek bir polis memurunun bacağından yaralandığı kaydedildi.

İlk baskında caminin içinden çekilen görüntülerde polise havai fişekler atıldığı görülüyor.

Başka bir videoda ise İsrail polisi Filistinlileri copluyor ve sandalyelerle dövüyor.

Caminin dışında Reuters’a konuşan yaşlı bir kadın gözyaşları içinde, “Bir sandalyede oturmuş Kur’an okuyordum. Ses bombası attılar, biri göğsüme isabet etti” dedi.

Filistin Kızılayı’ndan yapılan açıklamada ise İsrail güçlerinin sağlık görevlilerinin Mescid-i Aksa’ya ulaşmasını engellediği belirtildi.

İsrail uçakları Gazze’yi vurdu
Mescid-i Aksa’da yaşananlar, işgal altındaki Batı Şeria’da protestolara yol açtı ve ilk baskından sonra İsrail ordusu Gazze’den dokuz roketin ateşlendiğini duyurdu.

İsrail ordusu, beş roketin havada vurulduğunu, diğer dördünün “açık alanlara düştüğünü” söyledi.

Şimdiye kadar hiçbir grup roket saldırılarının sorumluluğu üstlenmedi.

Bunun ardından İsrail savaş uçakları Gazze Şeridi’nde sabaha karşı saldırı düzenledi.

Hamas Radyosu, bu saldırılarda biri Gazze’de diğeri bir göçmen kampında olmak üzere iki eğitim kampının vurulduğu bildirildi.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna ise “İşgalcileri, büyük bir patlamaya yol açabilecek kutsal yerlerde kırmızı çizgileri aşmamaları konusunda uyarıyoruz” diye konuştu.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te geçen yıl boyunca şiddet tırmandı.

Ramazan, Hamursuz Bayramı ve Paskalya’nın bu yıl aynı zamana denk gelmesi nedeniyle gerilimlerin artabileceğine dair endişeler var.

Gazze’yi yöneten Filistinli militan grup Hamas, bazı Yahudi yerleşimcilerin Hamursuz Bayramı nedeniyle Mescid-i Aksa yakınlarında kurban kesmeye çalışacaklarına dair haberlerin ardından, Filistinlileri camiyi korumaya çağırmıştı.

Yahudiler tarafından Tapınak Tepesi olarak bilinen bölge, Museviliğin en kutsal yeri.

Yahudilerin ve diğer gayrimüslimlerin yerleşkeye girmelerine izin veriliyor. Ancak bu ziyaretçiler burada ibadet edemiyor.

Filistinliler Yahudilerin ziyaretlerini hassas statükoyu değiştirme girişimleri olarak değerlendiriyor.

Erdoğan: Bunun adı zulüm siyasetidir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iftar konuşmasında İsrail’in Mescid-i Aksya’ya baskınını kınadı ve “İsrail yönetiminin tüm ikazlara rağmen estirdiği şiddet dalgasının arkasında içeride yaşadığı sıkışmışlığın yattığı anlaşılıyor. Bunun adı zulüm, kan, provokasyon siyasetidir” dedi.

Erdoğan, “Türkiye saldırılar karşısında sessiz kalamaz. Mescid-i Aksa’ya el uzatılması, Harem-i Şerif’in kutsiyetinin ayaklar altına alınması kırmızı çizgimizdir” dedi ve “Kudüs’e canları pahasına sahip çıkan Filistinli kardeşlerimiz yalnız değildir” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Brüksel’de katıldığı NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, İsrail’in saldırılarını kabul etmek mümkün değil. Şiddetli bir şekilde lanetliyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, “İsrail’in bu tür saldırıları hemen sonlandırması lazım. Bu tür saldırılar iyice haddini aşmıştır” diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan daha önce yapılan açıklamada ise “İsrail güvenlik güçlerinin, dün geceden itibaren Harem-i Şerif’in kudsiyetini ve tarihi statükoyu ihlal ederek, Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesini, Kıble Mescidi’ne sığınanlara müdahale etmesini ve çok sayıda Filistinli sivili gözaltına almasını lanetliyoruz” denildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı:

“Mübarek Ramazan ayında Mescid-i Aksa’da ibadet edenlere yönelik bu saldırılar hiçbir şekilde kabul edilemez. Başta Gazze olmak üzere şimdiden bölgeye sirayet eden tırmanmadan büyük endişe duyuyoruz. İsrail hükümetinin, bölgede gerilimin daha da tırmanmasına yol açabilecek her türlü tahriki, eylemleri ve saldırıları derhal durdurması gerekmektedir.”|BBC

Yayınlama: 06.04.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.