Viyana’da terör uyarısı devam ediyor | Halk tedirgin

Avusturya’nın Başkenti Viyana’da dünden beri ağır silahlı özel hareket timleri, kentin kritik noktalarındaki kilise ve diğer ibadethaneleri koruma altına almış durumda. Yetkililerin tedbir amaçlı önlemler olarak nitelediği polis ablukasının bugün de devem etmesi vatandaşları endişelendiriyor.

Viyana’da terör uyarısı devam ediyor | Halk tedirgin

Viyana’da çarşamba günü bazı kiliselerin önünde ağır silahlı özel polis birimlerinin konuşlandırıldığı görüldü. Viyana Polisinin attığı tweetler ise bir saldırı ihbarı alındığına işaret ediyor…

Avusturya Devlet Güvenlik ve İstihbarat Müdürlüğü tarafından verilen bilgilere göre hareken eden özel polis birimleri, IŞİD yanlılarının bir saldırı girişimi olasılığı üzerinde durduğu bildirildi. Viyana Polisi şu tweetleri atarak, “Şu anda, şehir bölgesinde, bazıları özel teçhizatlı polis güçlerini giderek daha fazla göreceksiniz. Nedeni, kiliselere yönelik belirsiz bir saldırı riskidir” mesajını yayınladı. Ardından gelen tweetlerde ise, asparagas haberlerin paylaşılmaması istendi. Polis bunun tedbir amaçlı olduğunu bildirdi.

Perşembe günü de devam etti

Çarşamba günü polisten Viyana’daki dini kurumlara yönelik saldırı riski uyarısı, perşembe günü geçerliliğini koruyor.

Avusturya Haber Ajansı APA’nın Viyana Eyalet Polis Merkezine [LPD Viyana] yaptığı çok sayıda müracaatta, saat 10:45’e kadar henüz bir yanıt alamadığı kaydedildi.

Öte yandan, İçişleri Bakanı Gerhard Karner (ÖVP), Perşembe sabahı düzenlediği basın toplantısında Viyana’daki tehdit durumu hakkında herhangi bir bilgi vermedi.

Başpiskoposluk sözcüsü Michael Prüller perşembe günü Kathpress’e verdiği demeçte, yürütmenin Viyana Başpiskoposluğuna daha fazla bilgi veya uyarıda bulunmadığını söyledi.

Prüller, tüm kiliselerin açık olduğunu, tüm ayinlerin yapılacağını belirtti.

Viyana polisi en son çarşamba günü saat 14:00 civarında Twitter’a yanıt verdi ve “önleyici güvenlik önlemlerinin” ibadethaneleri ve çeşitli mezheplere ait kurumları etkilediğini açıkça belirtti. Uyarı, Devlet Güvenlik ve İstihbarat Müdürlüğü’nün [DSN] IŞİD yanlılarının bir saldırı planlandığı bilgisini almasının ardından geldi.

Camilerde olağanüstü bir durum yok

Onlarca caminin olduğu Viyana’da, kiliselerde olduğu gibi ibadetlerin aksamadan devam ettiği bildirildi.

Avusturya medyasında yer alan habere göre, istihbarat birimleri Suriye’den Avusturya’ya kaçan Suriyelilerin üzerinde durulduğu ve olası bir saldırının bu yönden beklendiği yer aldı. |© DerVirgül

Yayınlama: 16.03.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.