“Savaş planı” ortaya çıktı | Sivil Almanlara sürpriz görev

Almanya’nın çok okunan gazetelerinden Bild, dün Savunma Bakanlığı’nın savaş planı taslağından bazı bölümleri yayımladı.

“Savaş planı” ortaya çıktı | Sivil Almanlara sürpriz görev

Haberde, “Operasyonel Plan” adı verilen gizli belgenin halen taslak halinde olduğu ve nisana kadar tamamlanacağı bilgisi paylaşıldı.

Taslakta, olası bir savaş durumunda Almanya’nın aktif bir cephe hattından daha çok transit ülke işlevinde olacağı tahmin edilirken, bunun için ilk etapta askeri birliklerin kilit önemdeki otoyolları, tren istasyonlarını ve limanları kontrol altına alması planlandı.

Savunma Bakanlığı’nın savaş planında orduyla birlikte sivillere de bazı görevler verilmesi dikkat çekti.

Almanya genelinde var olan 579 sığınağın yetersiz olduğuna dikkat çekilen planda, sivillerin evlerinin bodrumunu ve garajları sığınağa çevirmesi istendi.

Bild’e konuşan Sivilleri Koruma ve Afet Yardımı Federal Ofisi Başkanı Ralph Tiesler, zaman kısıtlamaları nedeniyle yeni sığınaklar inşa etmenin uygulanabilir olmadığını söyledi.

Bild’in haberi son dönemde Almanya kamuoyunda artan savaş söylemlerinin son halkası olarak kayıtlara geçti.

Son olarak Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Rusya’yla savaş tehlikesine dikkat çekerek, Moskova’nın 5-8 yıl içinde bir NATO ülkesine saldırabileceğini söylemişti.

Berlin yönetimi Ukrayna savaşının başından bu yana artan bölgesel tehditlere karşı orduyu güçlendirmek için bazı adımlar attı. Alman ordusunda görevli asker sayısının 2031’e kadar 183 binden 203 bine çıkarılmasına yönelik plan da bu adımlardan biriydi.

Yayınlama: 28.01.2024
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.