Aşırı sağcı siyasetçi, Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakacak!

“İsveç’te ne Kürtleri ne de Türkleri görmek istiyorum. Ancak buradaki mesele bu değil. Ben Erdoğan’ın neyi söyleyip söyleyemeyeceğimizi dikte etmesini istemiyorum” diyen aşırı sağcı siyasetçi Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakacağını açıkladı.

Aşırı sağcı siyasetçi, Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakacak!

Danimarka’daki Aşırı Parti lideri Paludan, Stockholm’deki Türk Büyükelçiliği önünde yarın bir Kur’an yakmak istediğini açıkladı. Paludan, bu eylemin ‘pek çok yerde eksikliği yaşanan’ ifade özgürlüğünü destekleme amacı taşıyacağını dile getirdi.

Geçtiğimiz hafta İsveç’in başkenti Stockholm’de PKK mensuplarınca düzenlenen bir gösteride Erdoğan’ı hedef alan bazı eylemler, Ankara’nın tepkisini çekmiş, iki ülke arasındaki ipler gerilmişti.
Söz konusu Kur’an yakma eyleminin ‘diğer protestolarda olduğu gibi’ Kürtleri desteklemek amacı taşımadığını vurgulayan Paludan, İsveç’in NATO başvurusuna karşılık Türkiye’nin PKK mensuplarını İsveç’ten geri istemesinde de bir sakınca görmediğini belirtti. Paludan şöyle devam etti:

“İsveç’te ne Kürtleri ne de Türkleri görmek istiyorum. Ancak buradaki mesele bu değil. Ben Erdoğan’ın neyi söyleyip söyleyemeyeceğimizi dikte etmesini istemiyorum.”

İsveç’teki PKK yanlılarınca düzenlenen gösteride Erdoğan’ın hedef alınması Türkiye’de ciddi tepkilere yol açmış ve Ankara İsveç’ten sorumluların cezalandırılmasını talep etmişti. İsveç Parlamento Başkanı Andreas Norlen’in Türkiye ziyareti de bu olayın ardından iptal edildi.
Gösterilerdeki Erdoğan’ı hedef alan eylemler İsveç hükümeti tarafından kınanırken, ‘İsveç’in NATO başvurusuna yönelik bir sabotaj’ olarak tanımlandı.
İsveç Başbakanı Ulf Kristersson konuya ilişkin açıklamasında, “Türkiye’nin öfkesini anlıyorum, aynı öfke başka bir ülkede İsveç’in önde gelen bir siyasetçisine yöneltilmiş olsaydı aynı öfkeyi duyuyor olurduk” dedi.
Ankara ise bu gibi olayların İsveç ile ilişkileri ‘daha da fazla gerebileceğini’ belirterek, İsveç’i ‘terör provokasyonlarını görmezden gelmeye devam etmesi durumunda’ NATO’ya üyelik için Türkiye’den destek alamayacağı konusunda uyarmıştı.

Yayınlama: 20.01.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.