Avusturya ve Yunanistan’da 19 eve operasyon yapıldı

“Ikarus Operasyonu” kod adı altında yürütülen soruşturmalar kapsamında doğu Avusturya ve yurt dışında 19 evde arama gerçekleştirildi.

Avusturya ve Yunanistan’da 19 eve operasyon yapıldı

Federal Kriminal Polis Ofisi ve Maliye Bakanlığı Dolandırıcılıkla Mücadele Bürosu, aylardır yasa dışı kumar alanında faaliyet gösteren bir grup faili araştırıyor. Milyonlarca çift haneli rakamlara ulaşan vergi kaçakçılığı, organize kayıt dışı çalışma ve sosyal yardım dolandırıcılığı konu ediliyor. Geçtiğimiz çarşamba günü, Yunanistan’da da “Ikarus Operasyonu” kod adı altında yürütülen soruşturmalar kapsamında doğu Avusturya ve yurt dışında 19 evde arama gerçekleştirildi.

Yukarı Avusturya ve Aşağı Avusturya’da ev aramaları

Mali ve Yolsuzluk Savcılığı adına, Federal Kriminal Polis Dairesi’nden (BK) 165 acil servis, mali polis ve vergi soruşturması, özel sorumluluklar için vergi dairesi, gümrük dairesi, EKO Cobra, Viyana Eyalet Kriminal Polis Dairesi ve İçişleri Bakanlığı’nın cumartesi günü bildirdiğine göre, Yukarı Avusturya Reaksiyon Güçleri (SRK) konuşlandırıldı. Yukarı ve Aşağı Avusturya’da 16 yerde ev araması yapıldı. Aynı zamanda Yunan mali polisi Atina ve çevresinde üç evde arama gerçekleştirdi.

Aramalar ve el koymalar

Soruşturmacılara göre, “Diğer şeylerin yanı sıra, kumarhaneler, şirket merkezleri ve özel evler arandı ve yüzlerce kumarhaneye, bilgisayarlara, belgelere, banka kasalarının içindekiler de dahil olmak üzere büyük miktarda paraya el konuldu ve hesaplar donduruldu.” Failler, paravan şirketler ve sahte konutlardan oluşan bir ağ aracılığıyla Yukarı Avusturya’da düzinelerce barı yasa dışı oyun makineleriyle işletiyordu. Cihazlar “Yunanistan’dan elektronik olarak kontrol ediliyor ve izleniyordu”.

Grubun yalnızca kumar vergileri ve satış vergisinden on milyon eurodan fazla para kaçırdığı söyleniyor. Ayrıca, organize kayıt dışı çalışma yoluyla sosyal güvenlikten birkaç yüz bin euro tutarındaki sosyal güvenlik katkı paylarının kesildiği ve buna karşılık gelen gelir vergilerinin ödenmediği şüphesi de var. Raporda, “Birçok kişi yasa dışı kumarhanelerde çalışırken işsizlik maaşı da aldı” denildi.

Linz-Land bölgesindeki bir deponun, kaçak barlara makine tedarikinin yapıldığı bir servis ve onarım atölyesi olarak hizmet verdiği söyleniyor. Evde yapılan aramalarda zanlıların kimlikleri tespit edilerek sorguya alındı.

Karner’dan övgü

İçişleri Bakanı Gerhard Karner (ÖVP), “yasadışı göçle mücadelede” iki bakanlık arasındaki ve uluslararası düzeydeki işbirliğine övgüde bulundu. Maliye Bakanı Magnus Brunner şunları vurguladı: “Yasadışı kumarın oyuncuları koruması yoktur ve geçim kaynaklarını yok edebilir. Kullanımdan kaldırılan her yasa dışı makine, yasa dışı kumarla mücadelede önemli bir yapı taşıdır ve bunu azalmadan sürdüreceğiz” denilsi. |© DerVirgül

Yayınlama: 10.03.2024
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.