Avusturya’da acil durum numarası 147’nin aranmasının artması endişe veriyor…

Rat auf Draht, kâr amacı gütmeyen bir GmbH, çocuklar ve gençler için Avusturya’da acil telefon numarasının taşıyıcısıdır. Genç ve çocuklar, her türlü endişeyle 147 numaralı acil durum numarasını saat başı gizli ve ücretsiz olarak arayabilirler.

Avusturya’da acil durum numarası 147’nin aranmasının artması endişe veriyor…

Çocuklar ve gençler için acil durum numarası olan Rat auf Draht’ın danışma ekibi, gençler arasında giderek daha fazla şiddet vakası görüyor. Bu konuyla ilgili soruşturmalar yalnızca 2022’den 2023’e neredeyse yüzde 9,5 arttı: Telefon yardım hattının perşembe günü yaptığı duyuruya göre, geçen yıl bu konuyla ilgili toplam 2.998 temas yapıldı.

Şiddetin farklı biçimleri

Bu alan, fiziksel ve psikolojik şiddetin yanı sıra cinsel şiddeti de kapsamaktadır. Rat auf Draht’a göre daha fazla kız çocuğu ve kadın cinsel şiddete maruz kalıyor. Ancak giderek daha fazla erkek ve genç erkek çocukları da bundan etkileniyor.

Rat auf Wire’daki acil durum numarası 147’nin başkanı Birgit Satke, “Özellikle konu cinsel şiddet olduğunda birine güvenmenin çok zor olduğunu anlıyoruz, çünkü etkilenenler çoğunlukla korku ve utançtan ağır bir yük altında kalıyor. Ancak böyle bir durumda yalnız olmamak çok önemli.” dedi.

Atıf zorunlu değil

Arayanların adlarını, adreslerini veya yaşlarını belirtmeleri gerekmez. Ayrıca 147’ye yapılan çağrı telefon faturasında görünmüyor. Uzmanlar etkilenenlerle birlikte çözümler arayacak ve olası yardım tekliflerini belirleyecek. “Deneyimlerimiz, birisiyle bu konu hakkında konuşmanın bile oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğunu ve gerçek çözüme doğru atılan ilk önemli adım olduğunu gösterdi.”

Ayrıca Rat auf Wire önleyici olarak çalışıyor. “Çocuklarda ve gençlerde, cinsellikte yalnızca ilgili kişilerin gerçekten istediklerine izin verildiği konusunda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Örneğin, eğer bir kişi dokunmayı içerip içermediğine bakılmaksızın “hayır”ı kabul etmezse, bu hoş olmayan bir yaklaşım gibi görünüyor veya müstehcen yorumlar – bu zaten cinsel şiddetin başlangıcıdır” diyor Satke.

Rat auf Wire, ebeveynlerin en ufak bir şiddet şüphesi olsa bile konuyu çocuklarıyla birlikte gündeme getirmekten korkmamalarını tavsiye ediyor. Kız ve erkek çocuklarına baskı yapmamak önemlidir. Satke, “Çocuğunuzu hiçbir koşulda suçlamayın veya suçlamayın ve sonraki eylem adımlarında onu nazikçe destekleyin” tavsiyesinde bulundu.

Ancak şiddetten etkilenen çocuk ve gençlerde böyle bir durum ebeveynler ve bakıcılar için de zor olabilir. Gerekirse yetişkinler de yardım aramalıdır. Rat auf Draht’ın uzmanları, Rat auf Draht’ın sözde ebeveynler sayfasında görüntülü sohbet yoluyla bilgi alışverişinde bulunabilirler.|© DerVirgül

Yayınlama: 07.03.2024
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.