Avusturya’da arabası olanların maliyetleri toplu taşıma kullanıcılarına göre daha keskin bir şekilde arttı

Toplu taşıma fiyatları son dört yılda çok az artarken, araç fiyatları önemli ölçüde arttı. Arabalı bir hanenin ortalama gideri bu yıl 2019 yılına göre dörtte bir oranında artarken, arabası olmayan hanelerin maliyeti yüzde 12 arttı.

Avusturya’da arabası olanların maliyetleri toplu taşıma kullanıcılarına göre daha keskin bir şekilde arttı

Sendikaya bağlı Momentum Enstitüsü ekonomisti Alexander Huber bir basın açıklamasında bu ağustos ayında yakıtın dört yıl öncesine göre yüzde 37 daha pahalı olduğunu, araba satın almak için yüzde 31, araba lastiği satın almak için ise yüzde 34 daha fazla ödemek zorunda olduğunuzu açıkladı. Karşılaştırma için: Bisiklet fiyatları yüzde 13 arttı ve bu nedenle yüzde 23’lük ortalama genel fiyat artışının 10 puan altında. Yerel toplu taşıma fiyatları son dört yılda yalnızca yüzde bir oranında artarken demiryolu seyahati fiyatları da yüzde dört arttı.

Arabası olmayan haneler ulaşıma daha az para harcıyor

Genel olarak arabası olmayan hanelerin ulaşıma çok daha az para harcadığı söylenebilir. Huber, “Ağustos 2023’te hareketlilik için ayda yalnızca ortalama 84 avro harcadılar. Bu, araç sahiplerinden sekiz kat daha az” diyor.

Bireysel araç kullanımı ve araç seçimi rol oynuyor

Bireysel araç kullanımı ve araç seçimi önemli rol oynamaktadır. VCÖ yakın zamanda Viyana’ya gidenlerin neredeyse üçte ikisinin tren durağına üç kilometreden daha yakın bir mesafede yaşadığını hesapladı. 2015’ten bu yana, benzer büyük sedanlara ve steyşın vagonlara göre genel olarak daha yüksek yakıt tüketimine ve yeni fiyatlara sahip olan SUV’ların oranı iki katına çıktı.

Ebeveynlerin yüzde 40’ı çocuklarını anaokuluna arabayla getiriyor

ÖAMTC’nin ağustos ayında yaptığı araştırmaya göre ebeveynlerin yüzde 40’ı anaokuluna gitmek için arabaya ihtiyaçları olduğuna inanıyor. Sadece yüzde 30’u çocuklarını kreşe yürüyerek getiriyor. ÖAMTC trafik psikoloğu Marion Seidenberger, “Yüzde 11 bisiklet ve scooter kullanıyor, yüzde 6 toplu taşıma kullanıyor” diyor. Çevrimiçi otomobil satıcısı AutoScout24 bugün bir anket sundu (örneklem: 500 kişi), buna göre her iki katılımcıdan biri işe veya eğitime araba ile gidip geliyor. Bu özellikle erkekler ve çocuklu insanlar için geçerlidir.

VCÖ’ye göre Avusturyalılar zaten çok çalışkan toplu taşıma sürücüleri

VCÖ’nün bugün hesapladığı gibi Avusturyalılar zaten çok çalışan toplu taşıma sürücüleri. Bu ülkede tren, tramvay ve metroyla kişi başına AB ortalamasının iki katından fazla kilometre kat ediliyor. Ulaştırma kulübü, “Kişi başına yılda 1.625 kilometre ile Avusturya demiryolunda AB şampiyonu olurken, İsviçre 1.720 kilometre ile Avrupa’nın önünde” diyor.

Avusturya’da akaryakıt fiyatları ağustos ayından bu yana yeniden artıyor
Peki benzin istasyonlarında neler oluyor? Avusturya’da akaryakıt fiyatları ağustos ayından bu yana artıyor. E-Control’ün güncel yakıt fiyatı hesaplayıcısına göre dün dizelin litresi ortalama 1.799 euro iken, Super için bu fiyat 1.727 euro oldu.

Yüksek maliyetlere rağmen: Son zamanlarda yeni araç tescilleri arttı

Yeni kayıtlar da arttı. Ocak ve Temmuz 2023 arasında Avusturya’da 144.256 yeni araba tescil edildi. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,7 oranında bir artışa işaret ediyor. Alternatif olarak çalışan (elektrikli ve hibrit) otomobillerin oranı yüzde 46,2’ye ulaştı. Deutsche Bank Research’ün temmuz ayında yaptığı bir araştırmaya göre, aynı zamanda ucuz araba arzı da daralıyor. Gösterilen nedenler, kullanılmış araba arzının giderek azalması ve Alman üreticilerin premium segmentte yoğunlaşmasıdır. 2025 için planlanan yeni Euro7 satış standardı, içten yanmalı motora sahip yeni otomobilleri daha da pahalı hale getirecek ve elektromobiliteye yönelik eğilim, içten yanmalı motor yelpazesini daha da sınırlayacak.|© DerVirgül

Yayınlama: 21.09.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.