Avusturya’da Müslümanlara yönelik ırkçı saldırıların sayısı arttı

Avusturya’da Müslümanlara yönelik ırkçı saldırıların sayısı arttı

İslamofobi ve Müslüman Karşıtı Irkçılık Belgeleme Merkezi, 2023 yılında Müslümanlara yönelik 1.522 ırkçı saldırı vakasını kaydetti.

Belgelendirme merkezi başkanı Rumeysa Dür-Kwieder, Pazartesi günü Viyana’da raporun sunumunda bunun belgelemenin başladığı 2015 yılından bu yana en yüksek sayı olduğunu söyledi. Bildirilen vakaların sayısı, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırının ardından Orta Doğu’da şiddetin artmasından bu yana özellikle arttı.

Müslüman karşıtı ırkçılık raporuna göre, Ekim’den Aralık’a kadar 2023’ün ilk dokuz ayına kıyasla daha fazla vaka kaydedildi. Dokümantasyon merkezi başkanı, Ekim ayından itibaren vakalarda artışın bildirildiği ilk yerin okul olduğunu vurguladı. Eğitim sektöründe Müslüman karşıtı olaylar veliler, öğrenciler ve öğretmenler tarafından rapor ediliyor.

Aktif olarak bildirilen vakalarda önemli artış

Dokümantasyon merkezi, geçen yıl aktif olarak bildirilen vakaların sayısında önemli bir artış kaydetti. 2023 yılında, etkilenenler ve tanıklar tarafından belgeleme merkezinin psikososyal ve hukuki danışmanlığına 507 vaka (önceki yılın iki katı) getirildi. İzleme ekibi tarafından 1.015 çevrimiçi vaka belgelendi.

Genel olarak belgelenen vakaların üçte ikisi internette, üçte biri ise çevrimdışı gerçekleşti. Bu vakaların çoğu, eşit olmayan muamele (yüzde 40,8) ve hakaret (yüzde 19,5) ile ilgiliydi. Nefretin yayılması belgelenen vakaların yüzde 8,9’unu etkiledi, yüzde 2,6’sı ise fiziksel saldırılardı. Buna karşılık, internette belgelenen vakaların büyük çoğunluğu (yüzde 87,8) nefretin yayılmasıyla ilgiliydi. Khalil, çevrimiçi yorumlarda Müslümanların insanlıktan çıkarıldığını ve hayvanlarla karşılaştırıldığını bildirdi. Birçoğu aynı zamanda antisemitizmin tek sorumluluğunu da Müslümanlara atfediyor.

Kadınlar özellikle etkileniyor

Rapora göre kadınlar özellikle Müslüman karşıtı ırkçılıktan etkileniyor: Belgelenen vakaların yüzde 50,1’i Müslüman kadınları, yüzde 19,5’i erkek Müslümanları etkiliyor, geri kalanın cinsiyeti bilinmiyor.

Dokümantasyon merkezi, bir önceki yılın son çeyreği dışında Mayıs ayında da bildirilen vakalarda belirgin bir artış kaydetti. Bu, Viyana Üniversitesi’nin Müslüman öğrenciler arasında yaptığı bir çalışmanın ve medyanın bu konuda haber yapmasına bağlanıyor.

Belgesel sitesi, istatistiklerinin anlık görüntü olduğunu ve gerçek ırkçı vaka sayısının çok daha yüksek olduğuna inanıldığını vurguluyor. Khalil, toplumdaki bölünmeye giderek daha fazla katkıda bulunan “endişe verici bir gelişmeden” bahsetti. Belgesel sitesi, bu nedenle Müslüman karşıtı ırkçılığa daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini talep ediyor.| ©DerVirgül

Yayınlama: 27.05.2024
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.