İklim Bonusu 2024 yardımlarında artış yapıldı!

Avusturya’da iklim yardımları bu yıl üçüncü kez ödenecek. Peki nedir bu CO2 vergisi ve iklim bonusu?

İklim Bonusu 2024 yardımlarında artış yapıldı!

Yetişkinler için temel miktar 100 Euro’dan 110 Euro’ya, azami miktar ise 200 Euro’dan 220 Euro’ya çıkarıldı.

Ödeme, CO2 fiyatlandırması yoluyla federal hükümet gelirlerinden yapılıyor. CO2 vergilerinde yüzde 38 oranında planlanan artış nedeniyle iklim ikramiyesinin de önemli ölçüde artması bekleniyor.

İklim ikramiyesi eylül ayında ödenecek

İklim bonusu eylül ayında ödeniyor ve yaşadığınız yere bağlı olarak 220 Euro’ya kadar çıkabiliyor.

Ancak ÖAMTC, 2024 yılı için bu rakamın 150 ila 300 Euro’ya çıkarılması çağrısında bulunuyor.

Buna karşı, İklim Koruma Bakanlığı’nın, miktara ilişkin nihai bir karar verilmeden önce CO2 vergilerinden elde edilen ek gelirin ne kadar yüksek olacağını bekleyip görmesi gerekiyor.

2023 yılı iklim primi ödemelerinin ikinci dalgası Mart ayının sonuna kadar devam ediyor, geçen yıl taşınma veya başka sebeplerden dolayı ikramiye alamayanlar artık Şubat veya Mart aylarında alacak. 2024 yılı için CO2 fiyatında da yıllık bir artış planlanıyor, bu da iklim primini de buna göre artırabilecek.

Peki nedir bu CO2 vergisi ve iklim bonusu?

Yılın başında CO2 vergisi ton CO2 başına 32,50 Euro’dan 45 Euro’ya çıkarıldı. CO2 vergisi, gaz veya petrol yakıldığında uygulanan bir vergi türüdür.

03.10.2021 tarihinde Halk Partisi [ÖVP] ile Yeşiller Partisi koalisyon hükümetinin üzerinde anlaştığı “Vergi Reformu” kapsamında, Avusturya’da yaşayanlar, CO2 emisyonlarının ve yakıt tüketiminin azaltılmasına yardımcı bir politika aracı olarak “CO2 vergisi” [Karbon Vergisi] kapsamında uygulanacak olan vergilendirme yöntemi sonucunda, sürüş ve ısınma için 1 Temmuz 2022’den itibaren CO2 vergisi ödemek zorunda kalmıştı.

2024 yılına girdiğimiz şu günlerde yakıt ikmali sırasında litre başına 3,07 sente kadar daha yüksek ödenmeye başlandı.

Fiyatlardaki bu artışın telafisi için iklim bonusu 2024 yılında yeniden uygulamaya konulacak. İklim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre kesin miktar henüz belirlenmedi. Ancak yılın ilk yarısında belirlenmesi bekleniyor.

İklim ikramiyesinin sonbaharda tekrar ödenmesi gerekiyor. Geçen yıl maksimum 220 Euro iken 2024 yılında bu miktar biraz daha yüksek olabilir. Uzmanlar bu rakamın 300 Euro’ya ulaşabileceğini belirtiyor.

Peki iklim bonusu neden veriliyor?

CO2 fiyatının neden olduğu ek yükü telafi etmek için, nerede yaşadığınıza ve hangi toplu taşıma araçlarının mevcut olduğuna bağlı olarak dört aşamalı olarak derecelendirilen bir “bölgesel iklim bonusu” getirildi – eğer toplu taşıma araçlarının yoğun olduğu bölgelerde yaşıyorsanız [örneğin Viyana], birçok kırsal alanda yaşayanlara göre arabasız yaşam sürme şansınız daha yüksek olarak değerlendirilecektir. Bu durumda daha az karbon vergisi ödemiş oluyor, dolayısıyla da daha az iklim yardımı yapılıyor.

2022 için, dört iklim bonusu seviyesi yılda 100 Euro, 133 Euro, 167 Euro ve 200 Euro olarak belirlendi. Ancak bu 250 Euro olarak uygulandı. 2023 ve sonraki yıllarda, CO2 fiyatlandırmasından elde edilen gelire bağlı olarak iklim bonusu da buna göre artacak veya azalacak.

Sonuç olarak iklim bonusu, karbon vergilerinden elde edilen devlet gelirinin bir kısmını veya tamamını, vatandaşa kademeli olarak “yardım” adı altında geri verilmesidir.| ©DerVirgül

Yayınlama: 19.02.2024
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.