Nehammer | İtalya ile de sınır kontrolleri mümkün

Şansölye Nehammer verdiği röportajda Schengen ortağı İtalya ile olan sınırlarda olağanüstü kontroller yapılmasını düşünüyor. Nehammer, Avusturya’nın Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen üyeliğine karşı vetosunu sürdürmek istiyor.

Nehammer | İtalya ile de sınır kontrolleri mümkün

“Kleine Zeitung” (Pazar) gazetesine verdiği röportajda Federal Şansölye Karl Nehammer (ÖVP), “Lampedusa’da olağanüstü hal ilan edilmesinin ardından İtalya sınırını da yakında kontrol edecek miyiz?” sorusuna “Evet” yanıtını verdi.

Nehammer: İtalya ile sınır bölgesindeki aramalar şimdiden yoğunlaştırıldı

İtalya’nın güneyindeki Lampedusa adasının belediye meclisi, adaya ulaşan çok sayıda göçmen nedeniyle Çarşamba akşamı olağanüstü hal ilan etti. Pazartesi gününden bu yana 9,000 kişi adaya ayak basmıştı; bu sayı 6,300 olan toplam nüfusun neredeyse üçte biri kadardı. Bunun sonucunda kaotik koşullar ortaya çıkmıştı.

Nehammer’e göre Avusturyalı yetkililer Lampedusa’da olağanüstü hal ilan edilmesine tepki olarak İtalya ile sınır bölgesinde arama tarama operasyonlarını arttırdı. “Bunu takip ediyoruz. Bu kaçakçılık rotalarıyla mücadeleyle ilgili (…)” diyen ÖVP Başkanı, konuyla ilgili olarak İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile telefonda görüştüğünü söyledi.

Nehammer, Avusturya’nın Schengen vetosunu sürdürdüğünü söyledi

Romanya ve Bulgaristan’da, Avusturya’nın iki ülkenin sınır kontrolünden muaf AB Schengen bölgesine kabul edilmesine hayır demesinden duyulan hoşnutsuzluğa rağmen Federal Şansölye veto kararından vazgeçmiyor. “Genişleme ancak dış sınırların korunması işlevsel olduğunda uygulanabilir. Şu an doğru zaman değil,” diye vurguladı “Kleine Zeitung “a. Schengen ülkeleri arasındaki geçici sınır kontrollerine atıfta bulunarak, bunun diğer nedenlerinin yanı sıra AB’nin dış sınırlarındaki göç baskısıyla da gerekçelendirildiğini belirtti. Romanya kısa bir süre önce veto nedeniyle Avusturya’yı dava etmekle tehdit etmişti. Ancak Innsbruck Üniversitesi’nden Avrupa hukuku uzmanı Walter Obwexer böyle bir dava için çok az şans görüyor.

Schengen üyeleri arasında sınırlar kontrol edilmiyor. Bununla birlikte, haklı bir süre için olağanüstü kontroller uygulamak mümkündür. Örneğin Fransa, terörizm ve yasadışı göç tehlikesi nedeniyle İtalya sınırını kontrol ediyor. Avusturya, AB’nin dış sınırları üzerindeki göç baskısı nedeniyle Macaristan ve Slovenya ile olan sınırlarını kontrol etmektedir.| ©DerVirgül

Yayınlama: 17.09.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.