“Doktorlar ölülerin implantlarını çalıp sağlıklı kişilere taktı”

Sağlık çalışanları, ölülerden aldıkları yüzlerce kalp implantını tekrar kullanmakla suçlanıyor.

“Doktorlar ölülerin implantlarını çalıp sağlıklı kişilere taktı”

Romanya’da 5 doktor hakkında soruşturma başlatıldığı cumartesi günü açıklandı. Sağlık çalışanları, ölülerden aldıkları yüzlerce kalp implantını tekrar kullanmakla suçlanıyor.

Savcılıktan yapılan açıklamada, ülkenin doğusundaki Yaş kentindeki bir hastanede görevli doktorlardan Dan Tesloyanu’nun görevini suistimal etme ve rüşvet alma suçlamalarıyla en az bir ay süreyle önleyici tutuklama kapsamına alındığı bildirildi.

Kardiyolog Tesloyanu’nun, 4 diğer meslektaşını yönettiği ve diğerlerinin ona ölenlerden çıkardıkları implantları verdiği öne sürüldü. Ne ölen hastalardan ne de ailelerinden bu konuda izin alınmadığı da iddialar arasında.

Savcılar gözaltına alınan doktorun 2017’den bu yana 238 ameliyatta bu implantları kullandığını söylerken şu ifadeleri de kullandı:

Doktorun önerdiği implantların çoğu gereksizdi. Sahte teşhisler konularak ya da önceden verdikleri ilaçlarla belirli semptomları tetikleyerek implantlar takıldı.

Romanya’nın sağlık sistemi, Avrupa Birliği’nin (AB) en zayıflarından biri olarak görülüyor. Reuters haber ajansı bu ülkedeki sağlık sisteminin başlıca sorunlarını yolsuzluk, verimsizlik ve siyasallaşan yönetim olarak sıraladı.

Son 30 yılda yalnızca bir hastanenin inşa edildiği ülke, AB’de sağlığa en az harcama yapan yönetim durumunda. Bunların sonucunda onbinlerce doktor ve hemşire göç ediyor.

Yayınlama: 20.02.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.