Türk Futbol Tarihinin İlk Holiganizm Vakasının Yaşandığı Gün | 22 Mayıs 1931

22 Mayıs 1931 günü Fenerbahçe ile Olimpiakos’un Taksim Stadı’nda karşı karşıya geldiği maçta futbol tarihimizin ilk holiganizm vakası yaşandı.

Türk Futbol Tarihinin İlk Holiganizm Vakasının Yaşandığı Gün | 22 Mayıs 1931

Holiganizm… futbol sahalarında, tribünlerde sıklıkla gördüğümüz ve asla tasvip etmediğimiz şeyler… Ama ne yazık ki holiganizm, futbol kültürünün bir gerçeği. İngilizce kökenli holiganizm. Ama bizde de var. Peki Türk futbol tarihinin ilk holiganizm vakası nedir ve ne zaman gerçekleşmiştir biliyor musunuz?

Tarih: 22 Mayıs 1931. Yer: İstanbul, taksim stadı. Fenerbahçe ile Yunan Olimpiakos takımları dostluk maçı için karşı karşıya. Bu maç aynı zamanda Türk futbol tarihinin o güne değin seyirci rekorunun kırıldığı maçtır, maça 15 bin biletli seyirci gelmiştir.

83. dakikaya kadar 0-0 devam eden müsabakada, Fenerbahçe Alaattin’in harika golüyle 1-0 öne geçmişti. İşte ne olduysa o anda oldu. Yediği golü hazmedemeyen Olimpiakos kalecisi Achilleas, golü atan Alaattin’i önce itti, ardından da futbolcumuza vurdu.

tam bu sırada tribünlerden biri atladı, koşa koşa gelip Olimpiakos kalecisi Achilleas’ın suratına bir yumruk attı, yunan kaleci yumruğun etkisi ile yere yığıldı, yumruğu atan koşa koşa tribünlere döndü kalabalığın arasında kayboldu.

O yumruğu atan kişi Gülhane’de görevli tabip Yüzbaşı Hilmi Bey’di. Yunan gazeteleri o yumruk anını Hilmi Bey’i elinde silahla ve üniformalı bir şekilde tasvir etmişti. Derhal bir tahkikat başlatıldı. Yumruğu atan kişinin Doktor Hilmi Bey olduğu tespit edildi. Kendisine 20 gün oda hapsi verildi, ardından da Erzincan’a sürgün edildi.

TFF, Yunan federasyonuna olayı anlatan bir özür yazısı gönderdi. Yunan federasyonu ise Olimpiakos kalecisine ceza verildiğini bildiren bir yazı ile TFF’ye teşekkür ederek cevap verdi.

İşte olimpiakos kalecisine yumruk atılan bu olay, Türk futbol tarihinin ilk meşhur holiganizm vakasıdır. | eksiseyler.com

Yayınlama: 12.04.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.