İstanbul ve Ankara dahil birçok ilde meteor görüntülendi

İstanbul ve Ankara dahil birçok ilde meteor görüntülendi

Gökyüzünden süzülen ışık huzmesi, İstanbul, Ankara, Kocaeli, Sakarya, Bartın, Zonguldak, Çankırı, Çorum, Bursa, Kırıkale ve Karabük illerinden de görüldü. Birçok gökyüzünden süzülen parlak ışık kümesini cep telefonlarıyla kaydetti.

Türkiye’nin farklı şehirlerinde birçok kişi, gökyüzünden süzülen parlak ışık kümesi cep telefonlarıyla kaydedip paylaştı.

İstanbul’un pek çok noktasında vatandaşlar, gökyüzünden süzülen parlak ışık kümesini cep telefonlarıyla kaydetti.
Kentte akşam saatlerinde gökyüzünde görülen parlak ışık kütlesi bir süre sonra kayboldu.

Türkiye Uzay Ajansı’ndan açıklama

Konuyla ilgili Türkiye Uzay Ajansı’ndan da açıklama yapıldı. Açıklamada şu sözlere yer verildi:
“Bu gece ülkemizin çeşitli yerlerinde gökyüzünde görülen meteor heyecana neden oldu.
Meteorların atmosferden girişi sırasında oluşan renkler; meteorun kimyasal bileşimi, hızı ve Dünya atmosferinde bulunan gazlar gibi birkaç faktöre bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Kimyasal Bileşim:Meteorda bulunan farklı elementler, Dünya atmosferinde yanarken farklı renkler oluşturabilmektedir. Örneğin, sodyum parlak turuncu-sarı bir renk oluşturabilirken, magnezyum yeşil veya mavi tonlar, iyonize kalsiyum (Ca+) ise mor renk oluşturabilmektedir. Meteorda bulunan bu elementler, atmosferik giriş sırasında görülen renklerin oluşmasında önemli bir etkendir.
Hız: Daha hızlı hareket eden meteorlar, daha parlak ve renkli görüntüler oluşturmaktadır.
Atmosfer Koşulları: Atmosferdeki farklı gazlar, buharlaşan meteorid materyali ile etkileşime girerek belirli renkleri yayabilmektedir. Örneğin, oksijen ve azot atomları kırmızı renkler oluşturmaktadır.

Meteoridin Boyutu: Daha büyük meteoridler, girişlerinde daha fazla enerji salarak daha yoğun renkler oluşturabilirler.
Genel olarak, bu faktörler çeşitli renklerin ortaya çıkmasına neden olur, bu da her meteorik olayı benzersiz ve görsel olarak etkileyici bir doğa olayı haline getirmektedir.”

 

Yayınlama: 05.07.2024
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.